Avrupa Parlamentosu: Demirtaş başta olmak üzere tüm siyasi tutukluları serbest bırakın

Çavuşoğlu’nun Brüksel’de bulunduğu saatlerde Avrupa Parlamentosu Selahattin Demirtaş ve tüm siyasi tutukluların serbest bırakılmasını istedi.

Avrupa Parlamentosu’nun kararında Demirtaş için AİHM kararları kapsamında derhal koşulsuz bir biçimde serbest bırakılması çağrısı yapıldı.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Brüksel’de temaslarda bulunduğu saatlerde Avrupa Parlamentosu başta Selahattin Demirtaş olmak üzere Türkiye’deki ‘siyasi tutuklu’ olarak nitelendirilen kişiler için sert bir karar aldı.

AB kurumlarınca hazırlanmış daha önceki Türkiye raporları da göz önünde bulundurularak hazırlanan kararda Demirtaş için AİHM kararları kapsamında derhal koşulsuz bir biçimde serbest bırakılması çağrısı yapıldı.

Yüksekdağ ve tüm tutuklu HDP’liler

Aynı şekilde Figen Yüksekdağ’a yönelik tüm suçlamaların da düşürülmesi, tüm HDP’li tutukluların serbest kalması ve tüm bu kişilerin tehditlerden ve baskıdan azade şekilde demokratik haklarını kullanmaya devam edebilmeleri talep ediliyor.

Bağlayıcılığı olmayan karar metninde öne çıkan ifadeler şunlar:

  • AP, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’ne 21 Mart 2021 tarihinde gerçekleşecek bir sonraki toplantılarında acil olarak AİHM’in Demirtaş kararının Türkiye tarafından reddinin görüşülmesi çağrısını yapar. Bakanlar Komitesi’nde AİHM Büyük Oturum kararının Türkiye tarafından uygulanmasını sağlamaya yönelik gerekli tüm uygun adımların atılacağından kuşku duymaz.
  • AP, AİHM kararlarının bağlayıcı olduğunu ısrarla hatırlatır ve bu da Türk yetkililerin Demirtaş’ı derhal serbest bırakması anlamına gelmektedir. Bunu yapmadığı süre boyunca Türkiye’nin hem AİHM hem de kendi iç hukukunu ihlal etmekte olduğunu hatırlatır.
  • Demirtaş’a yönelik tutum ve tavırdan ötürü Türk yetkililerini kınar. Demirtaş’ın hukuksuz tutukluluğunun 4 yıla uzatılması kendisine, ailesine ve siyasi partisine geri dönüşü mümkün olmayan zararlar açan zalimane bir siyasi cezalandırmadır. AP, Türkiye’ye Demirtaş ile ilgili daha fazla sindirmeye yönelik adımlar atmaktan geri durma çağrısı yapar.
  • AP, tüm AB yetkililerine, temsilcilerine ve üye devletlere buldukları her fırsatta Demirtaş’ın ve diğer tutuklu tüm insan hakları savunucularının, avukatların, gazetecilerin, akademisyenlerin ve siyasilerin durumu ile ilgili pozisyonlarını Türk yetkililere iletmeleri çağrısı yapar.
  • AP, Türk yargısının ve yetkililerinin AİHM kararlarını önemsemeyen tutumları karşısında derin endişe duymaktadır. Türk alt mahkemelerinin de anayasa mahkeme kararlarına uymadığı artan sayıda örnekle görülüyor. AP, Türkiye’ye hukuka tam uyumlu şekilde hareket etme, hukukun üstünlüğünü, temel hakları, demokrasiyi ve azınlık haklarını güçlendirme çağrısı yapar.

Canan Kaftancıoğlu ve Osman Kavala için de çağrı

  • AP, Cumhuriyet Halk Partisi’nin siyasi saiklerle Eylül 2019’da 10 yıl hapse çarptırılmış ve Aralık 2020’de yeni bir suçlama ile hakkında bir 10 yıl daha istenen İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun da sürekli olarak siyasi ve yargısal tacize uğramasından ciddi şekilde endişe duyar.
  • AP, Türkiye’de giderek zemini daralmakta olan sivil toplum ve erozyona uğratılan temel haklar ve özgürlükler ve hukukun üstünlüğü konusunda da büyük endişe duyduğunu ifade eder. Özellikle yargı bağımsızlığı konusuna dikkat çekerek akademisyen, gazeteci, insan hakları aktivisti, ruhani liderler, avukatlar ve LGBT bireylerin yargısal tacizine bir son verilmesi çağrısında bulunur. Özellikle önde gelen bir sivil toplum figürü olan Osman Kavala’nın da AİHM kararları çerçevesinde serbest bırakılması çağrısında bulunur.
  • Türkiye’deki medya özgürlüğü durumu da AP için yüksek derecede endişe kaynağıdır. Türkiye’ye gazetecilerin güvenliğini sağlama konusunda gerekli adımları atma çağrısı yapar. Ayrıca gazetecilere, medya profesyonellerine, karşı da siyasi saiklerle açılmış davaların son bulması için çağrı yapar. Sosyal medya hesaplarının, linklerin kapattırılması, sansürlenmesi gibi uygulamaların da son bulmasını ister.

EuroNews