Avukat Kurul: Polislerin dosyası Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmeli

HABER MERKEZİ – HDP’nin Diyarbakır’daki mitingine düzenlenen bombalı saldırıda “Görevi kötüye kullanmak” gerekçesiyle 19 polisin yargılandığı davaya devam edildi. Avukat Nadide Kurul, mahkemenin görevsizlik kararı vererek dosyanın Ağır Ceza Mahkemesine gönderilmesi talebinde bulundu.

HDP’nin 5 Haziran 2015’te Diyarbakır’da düzenlediği mitinge yönelik IŞİD tarafından düzenlenen iki bombalı saldırıda “Görevi kötüye kullanmak” gerekçesiyle 19 polisin Diyarbakır 14. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı davaya devam edildi. Görülen 8’inci duruşmaya patlamada yaralanan ve yaşamını yitirenlerin yakınları ile sanıkların avukatları hazır bulundu. Mahkemede, ikinci patlamanın yaşandığı yerde güvenliği sağlamakla görevli 1 emniyet müdürü, 1 komiser ve 3 polis hakkında “Görevi kötüye kullanmak” gerekçesiyle hazırlanan ikinci iddianamenin de dava dosyasıyla birleştirilmesinin ardından tayinleri çıkan polislerin farklı mahkemelerde savunma verdikleri belirtildi.

‘Dosya Ağır Ceza Mahkemesinde devam etmeli’

Duruşmaya katılan mağdurların avukatı Nadide Kurul, yargılamanın ilk başladığı günden bu yana mahkemenin görevsizlik kararı vermesi talebinde bulunduklarını söyledi. 5 polis hakkında hazırlanan yeni iddianamenin de yasaya uygun hazırlanmadığını belirten Kurul, “Bu davada yasaya uygun bir türlü iddianame hazırlanmadı. Bu dosya açısından mahkemenin görevsizlik kararı vermesi gerekir. Polis memurları görevlerini yerine getirme şekli Türk Ceza Kanunun 83 ve 89’uncu maddelerine duruyor. Bu anlamda mahkemenizin görevsizlik kararı verip, dosyanın Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam etmesi gerektiğini düşünüyor ve talep ediyoruz” dedi.

HDP’nin davaya katılması talep edildi

Avukat Zeynep Işık ise HDP’nin davaya katılma talebini tekrarlayarak, “Bu talebimize ilişkin bir karar verilmedi. Ankara’da görülen davada katılma talebi kabul edildi. Patlama HDP mitinginde gerçekleştiği için katılma taleplerinin kabul edilmesini talep ediyorum” dedi. Avukat Gurbet Yavuz da sanık polislerin farklı mahkemelerde alınan ifadelerinin yüz yüzelik ilkesine aykırı olduğunu, soru sorma haklarının engellendiğini ve sanıkların vareste tutulmadığı için duruşmada hazır bulunmalarını talep etti.

Yaşamını yitirenlerin yakınlarından müşteki olma talebi

Patlamada mağdur olanlar Naciye Güzel, Remziye Yıldız, Gülistan Yıldız, Fesih Karakoç, Yalçın Soner, Sebahattin Bekçi, Ceylan Arslan, Mazlum Arslan, Askeri Yıldırım, Delal Fidan ve Adalet Sevil de duruşmaya katılarak şikayetçi oldu. Naciye Güzel, mitingde bulunduğunu, ağabeyini kaybettiğini ve suçluların cezalandırılmasını isteyerek, davaya katılma talebinde bulundu. Remziye Yıldız, patlamada yaralandığını, 1 ay hastanede kaldığını, 1 yıl yürüyemediğini söyleyerek şikayetçi olduğunu ifade etti. Mitinge katıldığını ve oğlunu kaybettiğini ifade eden Şaban Arslan da, sanıkların cezalandırılmasını istedi.

Fesih Karakoç, ayağından yaralandığını, yüzde 21 raporunun olduğunu, çalışmadığını belirterek, patlamada güvenlik zafiyetinin olduğunu ve adaletin yerini bulmasını istediğini söyledi. Yalçın Soner, “Rozerin Soner’in babasıyım kızım yaralandı. Şikayetçiyim davacıyım” dedi. Yaşamını yitiren Civan Arslan’ın ablası Ceylan Arslan, meydanda düzensizlik olduğunu, güvenliğin olmadığını, çantalarının aranmadan içeri alındıklarını belirterek, güvenlik zafiyetine dikkat çekti. Patlamada, yaralanan ve yaşamını yitirenlerin yakınları, davaya müşteki olarak katılma talebinde bulundu.

Duruşma 5 Mart 2020’ye ertelendi

Verilen aranın ardından sanıkların mahkemede ifade vermesini ve mahkemenin görevsizlik kararı verme yönündeki taleplerini reddeden hakim, müşteki sıfatıyla ifade verenlerin davaya katılma talebini celse arasında değerlendireceğini belirtti. Hakim, saldırının failleri Orhan Gönder, İlhami Bali, İsmail Korkmaz ve Burhan Gök’ün KİHBİ kayıtlarının olup olmadığına ilişkin Emniyet Müdürlüğüne müzakere yazılmasına karar vererek duruşmayı 5 Mart 2020’ye erteledi.

Görülen duruşmanın ardından HDP’liler ve aileler, adliye önünde basın açıklaması yaptı. Aileler adına konuşan HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Hülya Alökmen Uyanık, saldırının 2015’teki HDP’ye yönelik konseptin devamı olduğunu belirterek, “Davaya müdahil olma talebinde bulunduk. Güvenlik zafiyeti olan görevlilerin de cezalandırılması için mahkemeleri takip etmeye devam edeceğiz. Kamuoyunun duyarlı olmasını istiyoruz” diye konuştu.

MA – DİYARBAKIR