Avustralya’da yangın 130 farklı noktada devam ediyor

Avustralya’da eylül ayında başlayan ve 130 farklı noktada devam eden yangınlarda şu ana kadar 25 kişi hayatını kaybetti. 1 milyarın üzerinde hayvanın hayatını kaybettiği yangınlarda, 20 milyon hektarlık alanında yok olduğu tahmin ediliyor.

Fotoğraf: Victoria eyaleti- AA

HABER MERKEZİ – Avustralya’da eylül ayından beri ormanlık alanda başlayan ve zaman zaman yerleşim yerlerine yayılan yangınlar Yeni Güney Galler eyaletinde 130 farklı noktada devam ediyor. Yetkililer dün azalan hava sıcaklıkları ve yağmurun büyük ve tehlikeli yangınları söndüremeyeceğini belirterek, sıcakların yeniden artacağı uyarısında bulundu.

Ajanslarda geçen bilgilere göre; Yeni Güney Galler eyaletinde kontrol altına alınamayan yangınlar nedeniyle ülke genelinde 20 milyon hektarlık alanın yok olduğu tahmin ediliyor. 25 kişinin hayatını kaybettiği yangınlarda, onlarca kişiden haber alınamıyor. Yerleşim alanlarına yayılan yangınlarda binlerce ev kül oldu. Sadece Victoria eyaletindeki yangınlarda 1 milyon hektardan fazla alanın kül olduğu belirtiliyor.

Fotoğraf: AFP

Eylülden bu yana devam eden yangınlarda 800 milyonun üzerinde hayvanın hayatını kaybettiği tahmin ediliyor. Özellikle Kanguru ve koala türünün yangından kaçışları yürek burkmuştu.

‘Yarım milyar hayvan silindi’

Sydney Üniversitesi profesörü Chris Dickman CBS News’e konuştu. Dickman, Avustralya’nın yıkıcı orman yangınlarının Eylül ayında yayılmaya başlamasından bu yana yaklaşık yarım milyar hayvanın silindiğini tahmin etti. Bu sayının Yeni Güney Galler eyaletinde 800 milyonun üzerinde ve ulusal düzeyde 1 milyarın üzerinde arttığını söyledi.

‘Az sayıda hayvan hayatta kalabilecek’

Dickman, büyük yangınların yoğunluğu, şiddeti ve büyüklüğü nedeniyle, az sayıda hayvanın hayatta kalabileceğini ve vahşi yaşam ile yaşam alanlarının kaybının kalp kırıcı olduğunu belirtti. Avustralya’nın biyolojik çeşitliliğinin son birkaç on yıl içinde azaldığının bilindiğini belirterek, “Muhtemelen Avustralya’nın memeliler için dünyanın en yüksek tükenme oranına sahip olduğu oldukça iyi biliniyor. Bunun gibi olaylar, bir dizi başka türün nesli tükenme sürecini hızlandırabilir. Yani, çok üzücü bir zaman.” dedi.

Avrupa Orman Enstitüsü’nden yangın uzmanı Alexander Held, “Bir taraf çöl, bir taraf okyanus. Sonunda yanacak bir şey kalmayacak” diyor. Held, kontrol eşiği aşıldığı zaman uçaklarla alevlere su atmanın faydasız olduğuna dikkat çekerek, “Sanırım yağmurların gelmesi için dua etmekten başka çare yok” dedi.

Victoria Eyaleti Afet Bakanı Lisa Neville ise, şimdiki yangınların söndürülebilmesi için 20 santimetrelik ani yağışlara ihtiyaç olduğunu belirtti. Neville, bunun pazartesi günü başlayan yağmurların sekiz katı demek olduğunu söyledi.

Bin kişi donanmaya ait gemilerle tahliye edildi

Fotoğraf: Avustralya Mallacoota kasabası – AA

Avustralya Başbakanı Scott Morrison, yangınlardan etkilenen bölgelerde yangın mağdurlarına destek için ödenek ayrılacağı sözünü vermişti. Morrison, askeri gemi ve uçakların, yangından etkilenen bölgelerdeki kişilere su, gıda maddeleri ve yakıt taşıdığını ifade etmişti. Yangın söndürme çalışmalarına destek vermek üzere yangın bölgelerine askeri birlikler sevk edilmişti. Victoria eyaletine bağlı sahil kasabası Mallacoota’da yangının yerleşim yerlerine yaklaşması üzerine yaklaşık 4 bin kişi deniz kenarına sığınmıştı. Cuma günü donanmaya ait gemilerle yaklaşık bin kişi tahliye edilmişti. 200 kişinin tahliye edilmeyi beklediği belirtildi.