Gürer: Hileli gıda ürünlerinin listesi 8 aydır neden açıklanmıyor?

CHP Milletvekili Gürer, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 8 aydır hileli ürünleri açıklamadığına dikkati çekerek, “Denetim var da sorun mu yok, yoksa piyasadaki ürünlerin tamamı sorunsuz mu?”  diye sordu.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, yaptığı yazılı açıklamada, Tarım ve Orman Bakanlığınca belirli dönemlerde taklit ve tağşiş ürünler ile bu ürünleri piyasaya süren firmaların listesinin 8 aydır açıklanmadığını belirtti.

2020 yılının Eylül ayına kadar belirli aralıklarla hileli gıda ürünleri listesinin açıklanarak, kamuoyunun taklit ve tağşiş ürünler konusunda bilgilendirildiğini anımsatan Gürer, “Eylül ayından bu yana hileli gıda ürünlerinin listesi neden açıklanmıyor?  Denetim var da sorun mu yok yoksa piyasadaki ürünlerin tamamı sorunsuz mu?” diye sordu. 

Gürer, 17 Aralık 2011 tarihli Gıda ve Yem Resmî Kontrolüne dair yönetmenliğin 8. maddesi gereğince kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye düşürecek şekilde bozulmuş, değiştirilmiş gıdaları üreten satan firmaların adı, ürünü, markası bakanlık resmî internet sitesinden kamuoyu bilgisine sunulabileceğine dair hükmün yer aldığını belirtti.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer

‘Gıda fiyatlarındaki artış dar gelirlileri vurdu’

Pandemi sürecinde alım gücünün daraldığına vurgu yapan Gürer, özellikle gıda fiyatlarındaki ciddi artışın dar gelirlileri vurduğunu kaydetti. Gürer, “Kıt kanaat geçinen ve çok zor koşullarda beslenen kesimlerin en azından tükettiği gıdanın içeriği ve güvenilirliği devlet tarafından denetlenip hileli ürün satışının önü kesilmelidir. İnsan sağlığına zararlı bir ürünün bireyin satın almasını engelleyecek tek güç devlettir.” dedi. 

‘Taklit ve tağşiş ürünler ortadan kaldırılmadı’

Gürer, Bakanlığın taklit ve tağşiş ürünlerle ilgili paylaşımını 2020 yılının Eylül ayında yaptığını hatırlatarak, 91 firmanın 113 parti ürününün listesini kamuoyu ile paylaşıldığını belirtti. Ancak 2012’den bu yana toplamda 3 bin 605 parti ürünün tağşiş ve taklit listesine alınmasına karşın piyasada taklit ve tağşiş ürünlerin ortadan kaldırılmadığını belirten Gürer, daha sıkı takip ve denetim yapılması gerektiğini kaydetti.

‘İdari para cezası artırıldı’

Taklit ve tağşiş ürünlerle ilgili son yapılan yönetmelik değişikliğiyle idari para cezasının artırıldığını belirten Gürer, “Fiili üreten veya ithal eden gıda veya yem işletmecileri tarafından işlenmesi halinde; İlk ihlalde 54 bin 555 Türk Lirasından az olmamak ve 545 bin 550 Türk Lirasını aşmamak kaydıyla yıllık gayri safi gelirlerinin yüzde biri oranında idari para cezası uygulanması hükme bağlanmıştı.” diye kaydetti.

‘Belediyelerin gıda denetimine katılmalarının yolu açılmalı’

Sorunun en aza indirilmesi için sürekli denetimlerin olması gerektiğini belirten Gürer, şunları kaydetti:

“2004 ve 2010 yılında yapılan düzenlemelerle denetim yetkileri daraltılan Belediyeler yeniden daha etkili olacak biçimde gıda denetimine katılmalarının yolu açılmalıdır. Tek başına Tarım ve Orman Bakanlığı yeterli olamamaktadır. Pandemi sürecinde fiyatı uygun diye içeriği bilinmeyen ürünlere doğal olarak yöneliş oldu. Bu anlamda daha sıkı ve sürekli yapılacak incelemelerle takip sağlanmalıdır.”

Yeni1Mecra