Aydın’da zeytinlik ve incirlik alanda yangın

Aydın’ın Efeler İlçesi’nde bölgenin önemli geçim kaynaklarından olan zeytin ve incir ağaçlarının bulunduğu alanda dün öğleden sonra başlayan yangın kontrol altına alındı.

Zeytin ağaçları yanan Zeliha Yıldız, “50 senelik emeklerim gitti. Mahvoldum, yandım” dedi.

Aydın’ın Efeler İlçesi’nde dün öğlen saatlerinde İmamköy mevkisinin üst kesimlerinde zeytin ve incir ağaçlarının olduğu arazide henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. Yangının bildirilmesi üzerine bölgeye Aydın Orman İşletme Müdürlüğü ekipleri sevk edildi.

Ekiplerin 4 helikopter, 1 uçak ve 16 arazözle çalışma yürüttüğü yangının rüzgarın etkisiyle yerleşim alanlarına yayılmaması için çaba sarf ediliyor. Aydın İtfaiye Daire Başkanlığı da kentin 17 ilçesinden destek alarak söndürme çalışmalarına katıldı.

Yangın kontrol altına alındı

Vatandaşlar destek verdi

Havanın kararmasıyla yangına müdahale sadece karadan devam etti. Bölgede yaşayan vatandaşlar da ekiplere destek verdi.

Bugün sabahın ilk ışıklarıyla yeniden havadan müdahale edilen yangının kontrol altına alındığı, bölgede soğutma ve söndürme çalışmalarına devam edildiği belirtildi. Yangında, yaklaşık 15 hektarlık alanın zarar gördüğü öğrenildi.

‘Mahvoldum, yandım’

Zeytin ağaçları yanan 75 yaşındaki Zeliha Yıldız, çok üzgün olduğunu belirterek, “Ben bu ağaçlara çok emek verdim. 50 senelik emeklerim gitti. Mahvoldum, yandım.” dedi.

Yangın, bölgenin önemli geçim kaynaklarından incir ve zeytin ağaçlarının yer aldığı yaklaşık 15 hektarlık alanda etkili oluyor.

AA – AYDIN