Ayşenur Zarakolu ödülleri Öztürkoğlu ile Mızraklı’ya verildi

“Ayşenur Zarakolu Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülleri” İHD Malatya Şube Başkanı Gönül Öztürkoğlu ile Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanlığı’ndan alınarak tutuklanan Doktor Adnan Selçuk Mızraklı’ya verildi. 

“İnsan Hakları, Demokrasi ve Barış için Birlikte Mücadele, Herkes için Adalet” teması ile bu yıl 18’inc kez düzenlenen “Ayşenur Zarakolu Düşünce ve ifade Özgürlüğü Ödülü” sahiplerini buldu. İHD İstanbul Şubesi’nde düzenlenen ödül törenine Zarakolu’nun oğlu Sinan Zarakolu, HDP Milletvekili Hişyar Özsoy, HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Elif Bulut, İHD Eş Genel Başkanı  Eren Keskin, İHD İstanbul Şube Başkanı Gülseren Yoleri, insan hakları savunucuları ile çok sayıda kişi katıldı. 

Tören, Zarakolu’nun yaşam hikayesini konu alan sinevizyon gösterimi ile başladı. 

Yoleri: Zarakolu yaşamı boyunca insan hakları mücadelesi verdi

Daha sonra konuşma yapan İHD İstanbul Şube Başkanı Yoleri, Zarakolu’nun yaşamı boyunca korkusuzca insan hakları mücadelesi verdiğini belirtti. İktidarın her türlü muhalif söylemi, eleştiriyi, itirazı cezalandırma boyutuna vardığını ifade eden Yoleri, zulme karşı  yaşamını mücadeleye adayanlar için mücadeleyi daha da  yükseltmek gerektiğini söyledi.

Zarakolu: Annemin mücadelesinden gurur duyuyorum’

Ayşenur Zarakolu’nun oğlu Sinan Zarakolu, yaptığı konuşmada, annesinin mücadelesinden ve bıraktığı mirastan gurur duyduğunu, annesinin yaşamı boyunca verdiği insan hakları mücadelesini sürdürmeye devam edeceklerini ifade etti.

İHD Malatya Şube Başkanı Gönül Öztürkoğlu ödülünü, TİHV İstanbul Şube Başkanı Ümit Efe’den aldı

Öztürkoğlu: İnsan hakları mücadelesini vermekten vazgeçmeyeceğim

Ardından İHD Malatya Şube Başkanı Gönül Öztürkoğlu’na ödülünü Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) İstanbul Şube Başkanı Ümit Efe’den aldı. Öztüroğlu, insan hakları mücadelesi veren bir kadın olarak ödüle layık görülmesinin kendisi için büyük bir gurur olduğunu belirterek, Kobane ve Şengal’den gelenlerle yaptığı dayanışma çalışmaları ve dernek faaliyetleri gerekçe gösterilerek tutuklandığını ve hakkında açılan davanın hala sürdüğünü ifade etti. Tüm baskı ve engellemelere karşın insan hakları mücadelesi vermekten vazgeçmeyeceğini vurgulayan Öztürkoğlu, mücadele veren tüm insan hakları savunucularına teşekkür etti.

Doktor Adnan Selçuk Mızraklı adına ödülü milletvekili Hişyar Özsoy aldı

Mızraklı’nın cezaevinden gönderdiği mesajı okundu

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanlığı görevinden alınarak yerine kayyım atanan ve sonrasında tutuklanan doktor Adnan Selçuk Mızraklı’nın ödülü verilmeden önce Kayseri Cezaevi’nden tören için gönderdiği mesajı okundu. Mızraklı’nın mesajında şu ifadeler yer aldı:

“…Bu yolda yürürken söylediklerimiz ve yaptıklarımızdan ötürü zalimlerin bizlere bir takım bedeller ödettirmeye kalkacaklarını biliyorduk, biliyoruz. Şunu da biliyoruz ki  hiç birimiz  canlarını yitirenler kadar ağır bir bedel ödemedi de. Bütün bunlar olmuş iken yine de erdemle, naiflikle adeta sufiler, dervişler misali ülkeye-coğrafyaya uçurumun kenarında seksek oynattıran zalimlere demokrasi dersleri verdik. Halkın yenilmez olduğunu bir kez daha gösterdik. Yoldaşlarım söz çok uzun ve mücadele çok büyük. Beni layık gördüğünüz ‘Ayşenur Zarakolu Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülünü’ bu uğurda zindanda bulunan ve bu yola düşmüş herkes adına alıyorum. Bizleri onurlandırdınız. Bu çerçevede  özgür yaşam hakkı ve hukuk mücadelesi veren Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal’ı selamlıyor ve özgürlüklerine kavuşmalarını diliyorum. Anaların ve çocukların ağlamadığı, kadın deminde, engelsiz bir gelecek umudu ve inancı ile sizleri kucaklıyorum. Sağlıkla kalın…”

Mızraklı, ödülü kadınlara ithaf etti

Okunan mesaj ardından İHD Eş Genel Başkanı Eren Keskin tarafından ödül Mızraklı’ya verilmek üzere HDP Milletvekili Hişyar Özsoy’a takdim etti. Özsoy ödülü, Mızraklı’nın katledilen, şiddet gören ve özgürlük mücadelesi veren kadınlara ithaf ettiğini belirtti.

Tören toplu fotoğraf çekimi ardından son buldu.

MA – İSTANBUL