Azra Gülendam Haytaoğlu’nun, öldürüldüğü ortaya çıktı

Antalya’da, 5 gündür haber alınamayan 21 yaşındaki Azra Gülendam Haytaoğlu’nun Mustafa Murat Ayhan tarafından öldürüldüğü ortaya çıktı.

Muratpaşa ilçesinde yaşayan Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü bölümü öğrencisi Azra Gülendam Haytaoğlu (21), 28 Temmuz’da evden ayrıldı. Kızlarından bir daha haber alamayan ailenin, durumu İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne bildirmesinin ardından arama çalışması başlatıldı.

Günlerdir sosyal medyada seslerini duyurmaya çalışan Haytaoğlu ailesi, Azra’nın son olarak Lara bölgesinde görüldüğünü belirtmişti. Yapılan çalışmada Varsak ormanlık alanda gömülmüş halde bulunan Azra’nın cansız bedeni Antalya Adli Tıp Kurumu morguna getirildi.

Ajansların geçtiği bilgilere göre; 48 yaşındaki Mustafa Murat Ayhan’ın, Azra’yı evinde boğarak öldürdü. Katil zanlısı Ayhan’ın Azra’nın parçalara ayırdığı cansız bedenini valizle ormana gömdü. İnşaat mühendisi olan Mustafa Murat Ayhan’ın TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Antalya Şubesi’nde yönetici olduğu öğrenildi.

TMMOB: Üyemiz olduğunu utançla öğrendik

TMMOB sosyal medya hesabı Twitterdan yaptığı açıklamada, “Uğradığı cinsel saldırı sonrası vahşice katledilen Azra Gülendam Haytaoğlu’nu koruyup kollayamamanın derin acısını yaşıyoruz. Bir şubemizin yönetim kurulu üyemiz olduğunu utançla öğrendiğimiz katil zanlısının en ağır biçimde cezalandırılması için her türlü çabayı göstereceğiz.”

KCDP: Kadınlar faillere cesaret verenler yüzünden ölüyor

Cinayete ilişkin sosyal medya platformu Twitterdan da çok sayıda kullanıcı tepki göstererek, İstanbul Sözleşmesi’nin kaldırılmasını hatırlattı. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, yaptığı paylaşımda, şu ifadeleri kullandı:

“#AzraGülendamHaytaoğlu’nun cansız bedeni ormanda bulundu. İş için görüşmeye gittiği erkek tarafından cinsel saldırıya uğradığı ve işkenceyle öldürüldüğü öğrenildi. Kendi ayakları üzerinde yaşamak isteyen kadınlar, yasaları uygulamayarak faillere cesaret verenler yüzünden ölüyor.”

KDF: Kadınlar katledilirken İstanbul Sözleşmesi’nden çekildiniz

Kadın Dernekleri Federasyonu (KDF) da yaptığı paylaşımda, şu ifadeleri kullandı:

“Kadınlar katledilirken İstanbul Sözleşmesinden çekildiniz, Doğayı ranta teslim ettiniz, ormanlar yanarken söndürmek benim işim değil diyen orman bakanı zihniyetine mahkum ettiniz. Kısaca yasayan her canlıya gerici zihniyetinizle Dünyayı cehennem yaptınız. Kadın katliamına dikkat çekmek adına mücadele ederken katledilmek bu ülkede kadınların kaderi olmamalı. Ey iktidar! Senin iktidarda kalman için taviz verdiğin İstanbul Sözlesmesi’nden hukuksuzca el çekmenin sonucudur bu. Vebaliniz çok büyük.”

Kadınlar Birlikte: Polis kadınları korumaya niyeti olmadığını bir kez daha gösterdi

Kadınlar Birlikte ise şu ifadeleri kullandı: “Azra Gülendam Haytaoğlu, Mustafa Murat Ayhan tarafından tecavüz edilip katledildiği ortaya çıktı. Telefon sinyaline haftasonu bakamayız diyip pazartesini bekleyen polis, kadınları erkek şiddetinden korumaya niyeti olmadığını bir kez daha gösterdi!”

Yeni1Mecra