Bahçeli’den ‘Devran’ oyunu üzerinden CHP’ye gönderme

MHP Genel Başkanı Bahçeli, Eski HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş’a “Terörist” diyerek, Demirtaş’ın kitabından uyarlanan tiyatro oyunu üzerinden ise CHP’ye yüklendi. Bahçeli, “Müslüman mahallesinde salyangoz satmayın, satmaya kalkışmayın, zira sattırmayız.” dedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli – AA

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 9 Temmuz 2019’den sonra ilk Meclis Grup Toplantısı’nı yaptı. Toplantıda konuşan Bahçeli, “Dua edenler bela okuyanlardan fazla olduktan sonra ne fırtınalardan korkarız ne de felaketlerden kaçarız.” dedi. Türkiye ve Rusya’nın ortaklaşa mücadele ve müdahalesiyle Libya’da şimdilik ateşkes çağrılarının karşılık bulduğunu savunan Bahçeli, Halife Hafter’in de ikna edildiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Putin’in görüşmeleri, Dışişleri Bakanı’nın Moskova’ya gitmesini “memnuniyet verici” olarak değerlendiren Bahçeli, Türkiye’nin atak ve aktif bir dış politika aracılığıyla her meselede söz hakkını sabırla kullandığını savundu. Libya’yla yapılan anlaşma ile Akdeniz’deki ezberlerin bozulduğunu öne süren Bahçeli, tabuların yıkıldığını, güç kaymalarının yaşandığını savundu.

Muhalefetin Libya tezkeresi tutumuna tepki

Bahçeli, Libya’ya asker gönderme tezkeresinin Meclis’te kabulünün CHP’yi, HDP’yi, İYİ Parti’yi, Saadet Partisini aynı anda zıvanadan çıkardığını ileri sürerek, “Böylesi bir tutum vatanseverlikle nasıl bağdaşacaktır?” dedi.

Bahçeli, konuşmasının büyük bölümünde CHP ve lideri Kılıçdaroğlu’na yüklendi. Libya tezkeresi üzerinden “CHP kimin tarafındadır?” diye soran Bahçeli, “Libya’da ilan edilen ve taraflarca kabul edilen ateşkes bölgesel huzur ve istikrar açısından mühim bir kazanımdır. Ancak CHP bundan bile rahatsızdır.” diye konuştu.

Demirtaş’a ‘terörist’ suçlaması

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın “Devran” adlı kitabından uyarlanan tiyatro oyununu CHP’lilerin de izlemesi üzerinden CHP’ye yüklenen Bahçeli, Demirtaş’a ise “Terörist” suçlamasında bulundu. Bahçeli, “CHP’ye diyorum ki çadır tiyatronuzu ya gidin Kandil’de kurun ya da Pensilvanya’ya açın. Emin olun kapalı gişe oynatırsınız, hasılat rekorları kırarsınız. Fakat Müslüman mahallesinde salyangoz satmayın, satmaya kalkışmayın, zira sattırmayız, müsaade etmeyiz.” şeklinde üstü kapalı tehditte bulundu.

ÖNERİLEN YAZI