Bakan Pakdemirli: 31 yangın kontrol altında, 10 yangın sürüyor

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, Türkiye genelinde çıkan orman yangınlarından 31’inin kontrol altına alındığını, 10 yangının kontrol altına alınması için çalışmaların sürdüğünü belirtti.

Antalya Manavgat yangınının da kontrol altında olduğunu belirten Pakdemirli, Akseki’deki yangının devam ettiğini söyledi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya’nın Manavgat ilçesindeki 4 noktada başlayan ve geniş alana yayılan yangın bölgesinde incelemede bulundu. Pakdemirli, gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye genelinde çıkan yangınlardan 31’inin kontrol altında olduğunu, 10 yangını da kontrol altına alma çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

‘Manavgat’taki yangın kontrol altında Akseki’deki sürüyor’

Antalya’nın Manavgat ilçesindeki yangının kontrol altında olduğunu söyleyen Pakdemirli, ancak gece saatlerinde Akseki’de çıkan bir yangının hala devam ettiğini belirtti. Kayseri Yahyalı’da da bir yangın olduğunu ifade eden Pakdemirli, “Mersin’in Aydıncık ilçesinde yangın devam ediyor. Silifke’deki yangının yüksek gerilim hattından olduğu düşünülüyor.” dedi.

‘Maalesef bir kaybımız var’

Yangınları kontrol altına almak için 3 uçak, 29 helikopter, 458 arazöz ve 1832 personelin bu alanda görev yaptığını söyleyen Pakdemirli, “Maalesef bir kaybımız var. Akseki Kepezbeleni Mahallesi’nde 82 yaşındaki bir vatandaşımız vefat etmiştir. Malımız önemli ama hiçbir şey canımızdan daha önemli değil. Kepezbeleni boşaltılırken evinde yalnız kalan 82 yaşındaki bir amcamız vefat etmiş durumda. Anonslara ve çağrılara uymamız gerekiyor.”

‘Oymapınar Barajı’nda 10 kişi mahsur’

Bazı mahallelerin tahliye edildiğini anlatan Pakdemirli, “Oymapınar Barajı’nda 10 kişinin mahsur kaldığı bilgisi var. Hayati tehlikeleri yok, restorancı oldukları tahmin ediliyor.” ifadelerini kullandı. Pakdemirli, vatandaşların kurtarılması için çalışma başlatıldığını dile getirerek, “Oymapınar Barajı’ndaki vatandaşlarımız için ambulansımız ve AFAD ekiplerimiz yolda. Yol açık, onları bir şekilde tahliye etmeye çalışacaklar.” dedi.

‘Rüzgar ve nem nedeniyle çalışmalar zorlaşıyor’

Bakan Pakdemirli, yangınlara havadan müdahalenin sabahın erken saatlerinde başladığını, zorlu şekilde faaliyetlerini yürüttüklerini söyledi. Çalışmalarda önceliklerinin yerleşim yerleri olduğunu vurgulayan Pakdemirli, rüzgarın çok kuvvetli, nemin de düşük olması nedeniyle çalışmaların zorlaştığını bildirdi.

‘Çok yönlü soruşturma yürütülüyor’

Yangının çıkış sebebiyle ilgili çok yönlü soruşturma yürütüldüğünü ifade eden Pakdemirli, “Elbette yangınların tespiti son derece önemli ama şu anda tespitten çok yangınların kontrol altına alınması, mümkünse cana ve mala zarar gelmemesi konusu daha önemli. Arkadaşlarımız çalışıyorlar.” dedi.

‘İlerleyen saatlerde ek tedbirler alma ihtimalimiz olabilir’

Pakdemirli, tüm kamu kurumlarının da çalışmalara destek verdiğini söyleyerek, en kısa zamanda yangınları kontrol altına almak için cansiperane çalışıldığını kaydetti. Vatandaşlara emniyetin, jandarmanın, AFAD’ın çağrılarına uymaları yönünde çağrıda bulunan Pakdemirli, “Boşaltılması gereken yerleri boşaltalım. Şu an itibarıyla önemli bir yerleşim yeri tehdidi yok, cana yönelik bir tehdit yok ama ilerleyen saatlerde rüzgarın yön değiştirmesiyle beraber ek tedbirler alma ihtimalimiz olabilir.” diye konuştu.

Kaynak: AA