Bakan Pakdemirli: Orman yangınlarına bir eksik müdahale asla yok

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, yangınların 57’sinin kontrol altına alındığını belirterek, “Bir eksik müdahale var mıdır? Asla yok.” şeklinde konuştu.

Envanterlerinde yangın söndürme uçağı ve helikopteri olmadığını belirten Pakdemirli, “Bu ezelden beri de böyle. Ancak envantere uçak alımı ile ilgili de Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla da çalışmalara başladık.” dedi.

THK ile problemleri olmadığını söyleyen Pakdemirli, “Elindeki uçakla ilgili problem, uçabilecek kapasitede değil, uçsa da performans verecek kapasitede değil.” diye kaydetti.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Antalya’nın Manavgat ilçesindeki yangın yönetim merkezinde gazetecilere, yangınlarla ilgili açıklama yaptı.

’57 yangın kontrol altında’

Pakdemirli, ülke genelinde aynı anda birden fazla yangın çıktığını, müdahalelerin yoğun şekilde sürdüğünü söyledi. Ülke genelindeki yangınların 57’sinin kontrol altına alındığını belirten Pakdemirli, “3 uçak, 9 İHA, insansız helikopter, 1 su tankı, 38 helikopter, 680 arazöz, 55 iş makinesi ve 4 bin personelle yangınla mücadele ediyoruz.” dedi.

‘Marmaris’teki yangınlar yerleşim yerlerini tehdit etmiyor’

Muğla’daki yangınlara ilişkin bilgi veren Pakdemirli, “Marmaris’teki yangında ufak hasarlar var. Yerleşim yerlerini tehdit etmiyor, denize doğru ilerleyen bir yangın var.” ifadesini kullandı.

Yangınlarla ilgili soruşturmaların devam ettiğini aktaran Pakdemirli, “Yangınların sebebiyle ilgili adli merciler, kolluk kuvvetleri araştırmalarını sürdürüyor. Önemli bulgulara rastlandığında açıklama yapılır.” dedi.

Pakdemirli, mağdur olan vatandaşlara yönelik de “Zarar gören vatandaşlarımızın Bağ-Kur, SGK, Ziraat, Tarım Kredi ve TARSİM borçlarının, kredi borçlarının ertelenmesini sağlıyor olacağız.” ifadesini kullandı.

‘THK ile problemimiz yok, olmaz da’

Yangınlarla son teknoloji imkanlarıyla mücadele edildiğini savunan Pakdemirli, “THK ile problemimiz yok, olmaz da. Elindeki uçakla ilgili problem, uçabilecek kapasitede değil, uçsa da performans verecek kapasitede değil.” değerlendirmesinde bulundu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da bölgede bir yandan söndürme çalışmalarının sürdüğünü bir yandan da hasar tespitlerinin yapıldığını söyledi. Çavuşoğlu, “Hasar tespiti yapılan vatandaşlarımıza kısmi ödemelerini yarından itibaren başlatıyoruz. Ziraat Bankası cumartesi günü bu amaçla açık olacak.” diye konuştu.

‘Yangında 42 mahalle etkilendi 27 mahalle tahliye edildi’

Yangında 42 mahallenin etkilendiğini tespit ettikleri bilgisini veren Çavuşoğlu, “27 mahalle tahliye edildi. 15 mahalle de kısmen etkilendi. Valiliğimiz bünyesinde tüm bu mahallelerimizdeki vatandaşlarımıza tüm ihtiyaçlarını ulaştırmak için bir koordinasyon merkezi oluşturduk.” dedi.

‘Ağaçlarımızın yerine yenisini dikeriz’

Antalya’da 3, Muğla’da bir kişinin vefat ettiğini belirten Çavuşoğlu, “Giden canlar geri gelmez, ağaçlarımızın yerine yenisini dikeriz.” dedi. Hasar tespitleri tam yapılmadan kurumlardan ilk yardımların gelmeye başladığını belirten Çavuşoğlu, şunları aktardı:

“Tarım ve Orman Bakanlığımız 8,5 milyon lira aktardı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımız biraz önce de görüştük 5 milyon ama bu bütçeyi çok daha artırabileceklerini söylediler. Aynı şekilde AFAD’ımız da 5 milyon, Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız ilk etapta acil ihtiyaçlar için 5 milyon aktardı. Acil ihtiyaçlar için toplamda 23,5 milyon kurumlarımızdan, bakanlıklarımızdan para aktarılmaya başladı.”

‘Aktif yangınlarda iyiye doğru gidişat var’

Bakan Pakdemirli ise aktif yangınlarda iyiye doğru bir gidişat olduğunu, en kısa zamanda da kontrol altına almayı umduklarını söyledi. Devam eden yangınlarla ilgili bilgi veren Pakdemirli, şunları ifade etti:

“Adana, burada iyiye doğru gidiş var, Osmaniye de öyle. Antalya şu an Manavgat bölgesinde Hocalar tarafında tüten odaklarımız var, Gündoğdu’da sarp ve kayalık alanda devam eden bir yangın var. Etrafları çevrili olmadığı için kontrol altında demiyoruz. Mersin’de Aydıncık’ta bir miktar iyiye doğru gidiş var, Silifke daha iyi durumda. Kayseri ve Muğla’da da iyiye doğru gidişler var.”

Nemin çok düşük, sıcaklığın da 40 derecenin üzerinde olduğuna işaret eden Pakdemirli, hava sıcaklığının salıya kadar devam edeceğini belirtti. Pakdemirli, vatandaşlara ormanlık alanların yanından geçerken ya da kullanırken çok dikkatli olmaları yönünde çağrıda bulundu.

‘Bu işin organizasyonla alakası yok’

Gelişmiş ülkelerde de orman yangınları olduğunu söyleyen Pakdemirli, bu durumun gelişmişlik ya da batı medeniyetiyle alakalı olmadığını kaydetti. “Bu işin organizasyonla alakası var.” diyen Pakdemirli, “Dünyanın en başarılı birkaç teşkilatı arasındayız.” dedi.

‘Orman alanlarına ilişkin istisnalar devlet kurumlarınadır’

Yangın çıktığında bölgenin imara açılacağı yönünde çeşitli söylemlerin ortaya atıldığını, bu konuların istismar edilmemesi gerektiğini dile getiren Pakdemirli, “Her zaman tekrar ettiğimiz gibi Anayasanın 169. maddesi, orman alanları daraltılamaz. İmara konu edilemez, başka şeye konu edilemez. Bunlarla ilgili istisnalar vardır, istisnalar devlet kurumlarınadır.” ifadesini kullandı.

‘320 büyükbaş, 3 bin küçükbaş kaybımız var’

Bin 300 sera ile 1 bin 600 hayvanın sigortalı olduğunu söyleyen Pakdemirli, tarımsal hasar tespitlerine ilişkin çalışmaların devam ettiğini belirtti. Pakdemirli, “650 dekarlık 22 muz serası, 120 dekarlık 15 sebze serası zarar gördü. 320 büyükbaş, 3 bin küçükbaş, 15 bin dekar zeytin, defne ve benzeri ağaçlık alan ve 360 kovan kaybımız var.” dedi. Pakdemirli, yangında yaban hayatının da zarar gördüğüne dikkati çekti.

‘Yangınların sebebiyle ilgili spekülasyonlar dolaşıyor’

Yangınların sebebiyle ilgili çeşitli spekülasyonların sosyal medyada dolaştığına değinen Pakdemirli, vatandaşların resmi bilgiler dışında teyitli olmayan hiçbir bilgiye itibar etmemesini istedi. Yanan alanların ilk yağmurlarla beraber ağaçlandırılacağını belirten Pakdemirli, ekim sonu ve kasım ayının başı gibi ağaçlandırma çalışmalarına başlayacaklarını söyledi.

‘18 bin civarında aboneye elektrik verilemiyor’

Bakan Çavuşoğlu da yangının tarım alanları kadar altyapıyı da etkilediğini, özellikle elektrik kesintisi olan yerler bulunduğunu belirterek, şu anda 18 bin civarındaki aboneye elektrik verilemediğini söyledi.

‘Nakdi yardım yapmak isteyenler valiliğimizle temasa geçebilir’

Çavuşoğlu, AFAD bünyesinde oluşturulan merkezin yanı sıra değişik kurumların ve Antalyalıların verdiği destekler sayesinde iaşe ve ayni olarak herhangi bir ihtiyacın olmadığını belirterek şöyle konuştu:

“Nakdi yardım yapmak isteyen vatandaşlarımız da oldu. Talepte bulunanlar oldu. Bu amaçla valiliğimiz bir hesap açıyor. Bu hesabı kendisi duyuracaktır. Dün akşam TOBB Başkanımız aynı şekilde aradı, 5 milyon lira bu hesaba para göndermek istediklerini söylediler. Duyarlı vatandaşlarımıza çok teşekkür ederiz. Milletimiz cömerttir, elinden gelen desteği her zaman yapar. Antalyalı ve Manavgatlı hemşehrilerimize çok teşekkür ediyoruz. Onlar da yangından etkilenen gerek vatandaşlarımıza sahip çıkma konusunda gerekse ilgili yardımları ulaştırma konusunda çok duyarlılar, teşekkür ederiz. Yiyecek içecek konusunda çok fazla ürün geldi, ona ihtiyaç yok ama nakdi yardım yapmak isteyenler valiliğimizle temasa geçebilirler.”

Uçak tartışmasına ‘istismar’ değerlendirmesi

Bir gazetecinin mücadelede kullanılan uçaklarla ilgili sorusu üzerine Pakdemirli, orman teşkilatının son teknolojiyle çalışmalara katıldığını belirtti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla 4 bakanın Antalya’da olduğunu, çalışmaları yerinde incelediğini aktaran Pakdemirli, mücadeleleri istismar etmek amacıyla uçaklar üzerinden tartışmalar ortaya atıldığını savundu.

‘Bir eksik müdahale asla yok’

Pakdemirli, şunları kaydetti: “Bir eksik müdahale var mıdır? Asla yok. Burada ‘son teknoloji, insansız hava araçları, insansız hava helikopterleri’ diyoruz. Hala antikacı dükkanı gibi 1960’lardan kalma uçakları kullanalım tarzında açıklamalar yapılıyor. Bu bizleri üzmekten başka bir şey değil ama bizim işimiz matematik. Orman teşkilatı bunları istemediği için, bunları kullanmayı 2-3 sene evvel bıraktık. Son teknoloji, çok daha iyi olan, çok daha su atan, çok daha verimli uçaklar kullanıyoruz.”

‘Havada neyi uçurduğumuzun değil ne kadar su attığımız önemli’

Teşkilatta 27 olan helikopter sayısının 39’a çıktığını belirten Pakdemirli, uçaktan daha fazla su atan helikopterleri kullandıklarını söyledi. Pakdemirli, THK ile herhangi bir problemlerinin olmadığına işaret ederek şöyle konuştu:

“THK’nin elindeki uçaklar saatte 12 ton su atıyor en fazla. Elimizdekiler 84 ton, 7 misli su atıyor. Havada neyi uçurduğumuzun değil, yere ne kadar su attığımızın önemli olması lazım. İhale sistemiyle alım yapıyoruz. Envanterimizde yangın söndürme uçağımız yok, yangın söndürme helikopterimiz yok. Bu ezelden beri de böyle. Ancak envantere uçak alımı ile ilgili de Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla da çalışmalara başladık. İhalesini de inşallah bu sene içerisinde tamamlamış olacağız.”

Şu anda yoğun ve birden fazla yangınla karşı karşıya kaldıklarını aktaran Pakdemirli, “Geçen sene 8 büyük yangın çıktı, dün ise 8 ila 10 büyük yangını koordine etmek zorunda kaldık. Yani bu her zaman olan bir şey değil. Son birkaç güne özel bir koordinasyon gerektirdi. Bu anlamda biraz yangınlarımızın kontrol altına alınıyor olmasıyla gecikmeler olabilir ister istemez. Uzun zamana yayılması gereken yangınların bir anda bir araya gelmesiyle güçlerimizin de çok farklı noktalarda mücadeleye girmesinden sebeptir.” ifadelerini kullandı.

‘Yangınlar konusunda herkesin şüphesi var’

Bakan Çavuşoğlu ise bir gazetecinin, Manavgat’ta şüpheliler ile vatandaşlar arasında gerginlik yaşandığına ilişkin sorusu üzerine, aynı anda Türkiye’nin her yerinde yangınlar başlayınca kimin yaptığı konusunda herkesin şüpheleri olduğunu dile getirdi. Çavuşoğlu, bazı şüphelilerin gözaltına alındığını söyledi.

“Manavgat’ta, jandarma ve polisimizin tespitine göre, Antalya merkezden gelen 3 kişi, buradaki mahallemizdeki kişilerin kimlik sormasıyla başlayan tartışmadan sonra ‘kundaklama’ suçlamasıyla bir gözaltı olayı oldu. Jandarmamız olaya el koydu.” diyen Çavuşoğlu, vatandaşlarla polis ve jandarma arasında bir gerginlik olduğunu dile getirdi.

Çavuşoğlu, kendilerine yönelik tepkileri doğruladı

Bakan Çavuşoğlu, can ve mal kaybı olduğunu, insanların hayvanlarının, evlerinin, arazisinin yandığını, bunların etkisiyle tepki verdiklerini dile getirerek, kendilerine yönelik tepkiyi de doğruladı. Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

“Dün akşam gerginlik oldu, çok şükür sonra sakinleştirdik, kucaklaştık ve ufak tefek itiş kakışlar olmuş. Bu arbede de oluyor bu tür gerginlik ortamında. 3 şüphelinin güvenlik, emniyet güçlerimiz tarafından gerekli incelemelerin yapılması için ilgili gözaltı işlemi başladı. Dün akşamki gerçekten büyük bir gerginlikti. Biz de gittik, o gerginliği sakinleştirmek için elimizden geleni yaptık. Bunu başka yerlere çekenler de olmuş, ‘yangından dolayı protesto edildi’ falan diye. Doğru, bize de tepkiler oldu vardığımızda ama daha sonra vatandaşımıza anlatınca o tepkiler gittiği gibi tam tersi kucaklaştık. Sonra telefonla birçoğunu aradım teşekkür ettim. Onlar bize yardım etmeye başladı. Olay büyümeden gerekli işlemler yapıldı.”

Kaynak: AA