Bakanlıktan İBB’nin mobil büfelerle ekmek satışına ilişkin açıklama

Tarım ve Orman Bakanlığı, belediyelere ait araçlarla ve belediyelerin kendi büfelerinde ekmek satışını yasaklayan bir talimat bildirimi ve genelgesinin olmadığını bildirdi.

Tarım ve Orman Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) mobil büfelerle ekmek satışına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, sosyal medya mecralarında ve kimi basın yayın organlarında “Tarım ve Orman Bakanlığı mobil araçlarda ve İstanbul Büyükşehir Belediyesinin (İBB) büfelerinde ekmek satışını yasakladı” şeklinde yapılan haberler ve paylaşımların gerçeği yansıtmadığı savunuldu.

‘Haberler karalama maksadı taşıyor’

Söz konusu paylaşım ve haberlerin, kamuoyunu yanlış bilgilendirmekle birlikte Bakanlığı karalama maksadı taşıdığının savunulduğu açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

“Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından 4 Ocak 2012 tarihinde yayımlanan ‘Türk Gıda Kodeksi Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Tebliği’ ile tüketime sunulan ekmek, ekmek çeşitleri ve ekşi hamur ekmeklerinin tekniğine uygun ve hijyenik şekilde üretim, muhafaza, taşıma ve pazarlanmasına yönelik özellikler belirlenmiştir. 21 Ocak 2021 tarihli, söz konusu talimat ‘Konu: Konutta Ekmek Üretimi Talimat’ başlığı altında yayımlanmış bir bildirimdir. Sonuç olarak, Tarım ve Orman Bakanlığının, İBB’nin mobil büfelerle ekmek satışını yasaklayan bir bildirimi/genelgesi söz konusu değildir.”

Yeni1Mecra