Barış Akademisyeni Bozdağ beraat etti

“Bu suça ortak olmayacağız” bildirisine imza attığı için yargılanan Barış Akademisyeni Lütfiye Bozdağ beraat etti.

Avukat Eyüboğlu, Anayasa Mahkemesinin kararına rağmen hala akademisyenlerin yargılanmasının hukuka aykırı olduğunu belirtti.

Barış Akademisyeni Lütfiye Bozdağ’ın “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisine imza attığı için hakkında açılan davada yargılanmasına devam edildi. İstanbul 37’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşma öncesi Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi önünde açıklama yapıldı. 

‘ AYM kararına rağmen yargılama hukuka aykırıdır’

Avukat Meriç Eyüboğlu, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM), “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisine imza atmanın suç olmadığını, bir hak kullanımı olduğunu söylemesinin üzerinden 11 ay geçtiğini hatırlattı. AYM kararına rağmen hala bitmeyen bir dava süreciyle karşı karşıya olduklarına işaret eden Eyüpoğlu, şunları kaydetti:

“Bugün Lütfiye Hoca, Temmuz’un ilk haftasında Gençay Gürsoy ve Şebnem Korur Fincancı hocalar yine 37’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde hakim önüne çıkacaklar. Anayasa Mahkemesi, ‘bu hak kullanımıdır’ dedikten sonra yargılanan onlarca imzacı akademisyenle ilgili beraat kararı verildi. Bu kararlar kesinleştikten sonra hala yargılanan akademisyenlerin olması hukuka aykırıdır. Bu adil yargılanma hakkının ihlal edilmesidir, açıkça suçtur.”

Duruşma öncesi Çağlayan Adalet Sarayı önünde açıklama yapıldı

‘Adalet ve barış talebimizi yineliyoruz’

Barış Akademisyeni Lütfiye Bozdağ da, şöyle konuştu: “Koronavirüsü başka kişilere bulaştırma riski taşıdığı gerekçesiyle kamu sağlığı gözetilerek alınan tedbirler kapsamında, anayasal hak olan demokrasi yürüyüşüne bile izin vermeyen valiliklere rağmen 37’nci Ağır Ceza Mahkemesi başkanı ısrarla barış akademisyenlerini duruşmaya çağırmaktadır. Adaletin ayaklar altında çiğnendiği bu dönemde buraya gelip adalet ve barış talebimizi yineliyoruz. Bugün Çağlayan Adalet harabesi önünde bir kez daha sözümüzü söylüyoruz. Barış talebi yargılanamaz.” 

Sadece bir gazeteci ile 3 izleyici duruşma salonuna alındı. Duruşmada, Lütfiye Bozdağ ve avukatı Meriç Eyüboğlu hazır bulundu. Mahkeme Başkanının, “Bozma kararına ne diyorsunuz” diye sorduğu Bozdağ, “Olumlu buluyorum, beraatımı talep ediyorum.” şeklinde yanıtladı.

‘Derhal bozma kararı vermeniz gerekirdi’

Avukat Eyüboğlu da, mahkemede AYM kararının üzerinden 11 ay geçtiğini belirterek, “Duruşma günü vermek yerine derhal bozma kararı vermeniz gerekirdi. Bu davanın sürüncemede kalması mağduriyetin artmasına neden olmaktadır. Adil yargılanma hakkının ihlalidir, hak ihlali devam etmesin.” dedi.  

Daha sonra duruşmaya kısa bir ara verildi. Verilen aranın ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, AYM kararını da dikkate alarak Bozdağ’ın beraatına karar verdi.

Ne olmuştu?

Anayasa Mahkemesi, Temmuz 2019’da, “Bu suça ortak olmayacağız” başlıklı bildiriyi imzaladığı için “örgüt propagandası yapmak” suçlamasıyla cezalandırılan barış akademisyenlerinin, ifade özgürlüklerinin ihlal edildiğine hükmetti. AYM’nin verdiği bu karar sonrası kesinleşen cezalar için yeniden yargılama yolu açıldı. İstinaf aşamasında olan davalar için bozma kararı, devam eden davalar için de beraat kararları verildi.

MA – İSTANBUL