Ergun: Belediyeler paralel yapılanmalar değildir kamusal kurumlardır

İYİ Parti Yerel Yönetimler Başkanı Ergun, belediyelerin paralel yapılanmalar olmadığını kamusal kurumlar olduğunu belirterek, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, “Belediyelerle uğraşmaması” çağrısında bulundu.

İYİ Parti Yerel Yönetimler Başkanı Metin Ergun – AA

İYİ Parti Yerel Yönetimler Başkanı ve Muğla Milletvekili Metin Ergun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün Kabine Toplantısının ardından yaptığı açıklamada belediyelere yönelik ifadelerine tepki gösterdi. Erdoğan’ın Millet İttifakı belediyelerinin ortaya koydukları gayretli çalışmalarını, terör örgütlerinin eylemleriyle özdeşleştirdiğini belirten Ergun, bunu “talihsizlik” olarak değerlendirdi.

‘Milletimize büyük bir saygısızlık teşkil etmekte’

Ergun şunları kaydetti: “Bir kez daha ifade etmemiz gerekirse; belediyeler, Cumhurbaşkanı’nın karalayıcı ifadelerinde zikredildiği gibi ‘paralel yapılanmalar’ değildir; tam tersine Türkiye Cumhuriyeti’nin Anayasası çerçevesinde merkezi idareyi mahalli olarak tamamlayıcı şekilde işlev gören ‘kamusal kurumlar’dır. Anayasal olarak oluşturulmuş olan belediyelerin faaliyetlerini terör örgütlerinin hain eylemleri ile özdeşleştirmek; hem anayasamıza ve kanunlarımıza, hem de büyük ve asil milletimize büyük bir saygısızlık teşkil etmektedir.”

‘Belediyeler hukukun öngördüğü sınırlar içinde faaliyetlerini yürütür’

Belediyelerin milli iradenin demokratik bir şekilde tecelli etmesi ile seçilen yerel yöneticiler tarafından yönetildiğini hatırlatan Ergun, “Belediyeler yalnızca hukukun kendilerine öngördüğü sınırlar içerisinde faaliyetlerini yürütürler.” dedi. Ergun, Cumhurbaşkanı’nın “hakaretamiz” ifadelerle eleştirdiği belediyelerin bağış toplama ve bu bağışları değişik şekillerde kullanma yetkisinin 5393 Sayılı Belediye Kanunu hükümlerinden kaynaklanan yetkiler olduğunu kaydetti.

‘Yardımlar belediyelerin hukuki sorumlulukları arasında’

İhtiyaç sahiplerine, ekmek dağıtmaları ve değişik ayni yardımları yapmaları da belediyelerin hukuki sorumlulukları arasında olduğuna dikkat çeken Ergun, “Dolayısıyla Cumhurbaşkanının bu ifadelerini; ne hukukla, siyasi etikle, ne demokratik prensiplerle, ne de göreve başlarken tarafsızlık yemini ettiği Anayasamızın 103. Maddesi ile bağdaşmak mümkün değildir.” dedi.

Cumhurbaşkanı’nın böylesi bir felaket esnasında mevcut sorunları çözmek için toplumsal mutabakat arayışı içinde hareket etmesi gerektiğini belirten Ergun, “Siyasi çıkarlarına öncelik vermesi maalesef her anlamda üzücüdür.” diye kaydetti.

Ergun, Çumhurbaşkanı’na şu çağrıda bulundu: “Belediyeleri bir kamu kurumu olarak görmesi, belediyelerle uğraşmaması, onları engellemeye çalışmamasıdır. Milletimizin özellikle bugünlerde Sayın Cumhurbaşkanı’ndan beklediği şey tam olarak budur.”