Başak Demirtaş’tan Bakan Gül’e: Her şey normalleşirken cezaevleri görüşleri neden normalleşmiyor?

Başak Demirtaş, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e, “Önümüz Kurban Bayramı. Bayram görüşü yine yok. Her şey normalleşirken cezaevleri görüşleri neden normalleşmiyor?” diye sordu.

Başak Demirtaş Fotoğraf: MA

Eşi eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş Edirne F Tipi Cezaevi’nde tutuklu olan Başak Demirtaş, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında bir çok kısıtlamanın kaldırılarak “normalleşme” sürecine geçilmesine rağmen cezaevlerindeki görüş sorununun devam etmesine dikkati çekti.  

Sosyal medya hesabı Twitterdan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ü etiketleyen Başak Demirtaş, “Önümüz Kurban Bayramı. Bayram görüşü yine yok. Her şey normalleşirken cezaevleri görüşleri neden normalleşmiyor?” dedi.

Twitter hesabından paylaştığı video ile Bakan Gül’e seslenen Başak Demirtaş, şunları ifade etti:

“Hepimizin bildiği gibi, bir süre önce salgın tedbirleri büyük oranda kaldırıldı ve normalleşmeye geçildi. Geçildi ama cezaevlerindeki görüş koşulları salgın döneminde olduğu gibi aynen devam ediyor. Normalde pandemi öncesi her hafta olan kapalı görüş hakkını bile kullanamıyoruz. Mesela bu Temmuz ayı içerisinde sadece toplamda iki defa kapalı görüş yapabileceğiz.”

 ‘Maalesef cezaevlerine bayram gelmiyor’

Normalde bayramlarda ek açık görüş olduğunu hatırlatan Başak Demirtaş, “Oysa ki bu bayramda yine olmayacak. Bırakın açık görüşü kapalı görüş bile yok. Bayram vesilesiyle ek telefon hakkı bile tanınmadı. Maalesef cezaevlerine bayram gelmiyor.” dedi.

‘Cezaevlerinde normalleşme ne zaman başlayacak?’

Oysa ki Adalet Bakanının bundan tam 13 ay önce kısa sürede görüntülü konuşma yapılabileceğini söylediğini de hatırlatan Başak Demirtaş, “Buradan Adalet Bakanı’na sormak istiyorum: Cezaevlerinde bayram görüşü yapmanın kime ne zararı olabilir ki? Cezaevlerinde normalleşme ne zaman başlayacak?”

Yeni1Mecra