Başaran: Kadın mücadelesi yargılandı

HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Başaran, Diyarbakır’da kadın aktivistlerin hukuksuz bir şekilde tutuklandığını belirterek, kadın mücadelesinin yargılandığını söyledi.

Elde ettikleri kazanımlardan geri adım atmayacaklarını belirten Başaran, bütün kadınlara “kazanımlarımızı hep beraber savunalım” çağrısında bulundu.

HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, Diyarbakır’da Demokratik Toplum Kongresi (DTK) binasının bahçesinde düzenlenen basın toplantısında gündemdeki gelişmeleri değerlendirdi. Başaran, Türkiye’de son günlerde “yeni normal” tartışmaları yapıldığını belirterek, ancak uzun süredir “normal” diye bir şeyin kalmadığını ifade ettiklerini söyledi.

Pandemi sürecinde demokrasinin ortadan kaldırıldığını belirten Başaran, son günlerde bekçi ve polislerin kameralara yansıyan şiddet görüntülerine değindi.

‘Kadın mücadelesi yargılandı’

Diyarbakır’da Rosa Kadın Derneği’ne yönelik yapılan soruşturma kapsamında 9’u kadın 12 arkadaşlarının hukuksuz şekilde tutuklandığını söyleyen Başaran, kadın mücadelesinin, dernekte yapılan çalışmaların “terörize” edilmeye çalışıldığını belirtti. Arkadaşlarına sorulan sorulara işaret eden Başaran, “Aslında kadın mücadelesini yargılama pratiğini ortaya koydular.” dedi.

Kadın mücadelesinin bu ülkenin geleceği için verilen en önemli hak mücadelesi olduğuna işaret eden Başaran, “Bunu yargılamaya hiç kimsenin gücü yetmez.” dedi.

HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran

‘Pandemi sürecinde şiddet arttı’

İçişleri Bakanlığının kadına yönelik şiddet vakalarında azalma yaşandığına yönelik açıklamasını eleştiren Başaran, son günlerde Türkiye’nin çeşitli kentlerinde kadına yönelik yaşanan erkek şiddetine ilişkin olayları örnek vererek, pandemi sürecinde erkek şiddetinin arttığına söyledi.

Rosa Kadın Derneği’ne yönelik soruşturmanın “tesadüf” olmadığını söyleyen Başaran, şöyle konuştu:

“Bu pandemi sürecinde kadına yönelik şiddet bu kadar artmışken, mekanizmalar bu kadar işletilmezken, bayramdan sonra Meclis açıldığında tecavüz yasası Meclis’e getirilip küçük kız çocuklarından başlayarak kadın ve yaşamı şekillendirmeye çalışılırken bu saldırı tesadüf değil.”

‘Kazanımlarımızı hep beraber savunalım’

Toplantıda tutuklu kadın aktivistlerin fotoğraflarının olduğu dövizler taşındı

Büyük emeklerle elde ettikleri kazanımlarından geri adım atmayacaklarını söyleyen Başaran, tüm kadınlara şu çağrıda bulundu: “Kazanımlarımızı hep beraber savunalım, geleceğimizi hep beraber örelim. Bu erkek dünyası yaratma, yeni normali erkekleştirme çabasına karşı yeni normali kadın dünyasına çevirelim diyorum.”

Basın toplantısına katılanlar maske takarak sosyal mesafeyi uyguladı. Toplantıda tutuklananların fotoğraflarının olduğu dövizler taşındı. Toplantıya, Rosa Kadın Derneği, Özgür Kadın Hareketi (TJA), HDP Kadın Meclisi, HDP Demokratik Yerel Yönetimler Kadın Kurulu, DTK Kadın Meclisi, DBP Kadın Komisyonu, Med Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Hukuki ve Dayanışma Dernekleri Federasyonu (MED TUHAD-FED), Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (MEBYA-DER) katıldı.