Batman’da etkinlikler ‘izne’ bağlandı

HABER MERKEZİ –  Batman Valiliği, 12-26 Aralık tarihleri arasında resmi kamu kurum ve kuruluşlarının yapacağı etkinlikler hariç kentteki tüm etkinlik ve eylemleri mülki idare amirinin ‘iznine’ bağladı.

Batman Valiliği konuya ilişkin internet sitesinden açıklama yaptı. Açıklamada, 12-26 Aralık tarihleri arasında resmi kamu kurum ve kuruluşlarının yapacağı etkinlikler hariç

2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu kapsamındaki her türlü miting, kapalı ve açık yer toplantıları ile gösteri yürüyüşlerinin, basın açıklaması, çadır kurma, stant açma, oturma eylemi, anma töreni gibi eylem ve etkinliklerin mülki idare amirinin iznine bağlanmasına karar verdi.

Pankart/afiş de izinle asılabilecek

Valilik, 2559 sayılı Polis Vazife ve Salahiyetleri Kanunu Ek-1. maddesi kapsamındaki oyun, temsil ve çeşitli şekillerdeki gösteri ve etkinliklerin, ticari kimliği bulunan özel hukuk tüzel kişilerinin ticari faaliyetleri hariç olmak üzere, el ilanı dağıtılmasının ve pankart/afiş asılmasını da izne bağladı.

Valilik ayrıca, gerçekleştirilmesi izin şartına bağlanılan her türlü toplantı ve etkinliğin huzur ve güven ortamını bozmaya teşebbüs edecek şahıslar ile işlenmesi muhtemel suçların tespitine yönelik izletilmesini ve kamera gibi araçlarla kayıt altına alınabilmesi kararının da alındığını bildirdi.

Cezaevi çevresi ‘yasak’ kapsamına alındı

Öte yandan Valilik Batman M Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu çevresindeki alanlarda ise açık ya da kapalı her türlü eylem ve etkinliği yasakladı. Valilik, bu yasak kararını da 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu kapsamındaki 17. ve 22 maddesine dayandırdı.

Etkinliklerin izne bağlanma kararına gerekçe olarak ise, “Milli güvenliğin sağlanması, kamu düzeni ve güvenliğinin korunması, suç işlenmesinin önlenmesi, temel hak ve özgürlükler ile başkalarının hak ve özgürlüklerinin ve genel asayişin korunması ile şiddet olaylarının yaygınlaşmasının önlenmesi” gösterildi.