Beştaş: Bakan Soylu, Kemal Kurkut’un katledilmesini sözleriyle akladı

Kemal Kurkut’un “kendimi patlatacağım” dediği için öldürüldüğünü savunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya tepki gösteren HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, “Soylu infazı akladı. Cinayet aklanamaz. Bakan özür dilemeli” dedi. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri İçişleri Bakanlığı bütçesinin görüşüldüğü Genel Kurul’da, 2017 yılında Diyarbakır Newrozu’nda polislerce öldürülen Kemal Kurkut’un fotoğrafını göstererek, yargılanan polis hakkında beraat kararı verilmesine tepki gösterdi.

Kurkut ile ilgili gelen tepkiler üzerine İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, söz alarak kürsüde konuştu. Soylu, Kurkut’un üstü çıplak bir şekilde polisin güvenlik çemberini aştığını, kalabalığın üzerine doğru koştuğunu ve “Kendimi patlatacağım” dediğini belirtti. Soylu, “Elinde bıçakla atlayarak kalabalığa koşan Kemal Kurkut’a polis ‘dur’ diyor. O da ‘kendimi patlatacağım’ diyor. Güvenlik güçlerimizin tedbir alması gerektiği için ‘dur’ ihtarına uymadığı iç in kalabalığa zarar vermemesi için etkisiz hale getiriliyor ve hastanede hayatını kaybediyor. 2015’te Gar patlamasında ‘bunun katili devlettir, devlet önlem almadığı için yaşandı’ dediniz, bugün de Kemal Kurkut için söylüyorsunuz. Topluluğun üzerine bıçakla yürüyen, pantolonun altında ne var bilmiyoruz” dedi.

Beştaş: Soylu, infazı akladı

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, Soylu’ya tepki göstererek, “Kemal Kurkut üst tarafı çıplakken üzerinde hiçbir şey yokken Bakanın söylediğinin aksine boş araziye doğru koşarken tek kurşunla öldürüldü. Kemal Kurkut dur ihtarına uymadı diyor. Velev ki ‘dur’ dediler. O kendi üstünü niye çıkarmış, ‘üzerimde hiçbir şey yok’ demek için. Gazeteci Abdurrahman Gök, bütün fotoları vurulma anına kadar çekmiş, ben bu davayı izledim. Dava dosyasını tek tek inceledim. Bakan bu infazı şu anda akladı. ‘Suçlu, üstünde bomba var’ diyerek bu infazı akladı. Cinayet aklanamaz. Bakan özür dilemeli, bu infazı akladığı için, yargıya talimat verdiği için özür dilemeli” diye konuştu.

MA