Bilgin: Tasarruf genelgesiyle yerel basın yok olmayla karşı karşıya

Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Bilgin, kamu kurumlarında tasarruf yapılmasına ilişkin genelgenin yerel basını tamamen yok olma ile karşı karşıya bırakacağını söyledi.

Bilgin, tasarruf için “Basının sınırlı gelirlerini değil kamunun gereksiz giderlerini azaltın” diye seslendi.

Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin

Geçen hafta Resmi Gazete’de yayımlanan kamu kurum ve kuruluşlarında tasarruf yapılmasına ilişkin genelgeye göre; günlük gazetelere abone olunmayacak, kütüphane ve medya takibi birimleri dışında günlük gazete satın alınmayacak. Ayrıca “kurum faaliyetiyle doğrudan ilgili” olanlar dışında gazetelere kamu reklamı verilemeyecek. Belediyelerin, yerel medyada resmi ve dini bayram, kutlama ve anma günleri ilanları yayınlanamayacak.

‘Yerel basın yok olma ile karşı karşıya’

Konuya ilişkin açıklama yapan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin, genelgedeki bu maddelerin ekonomik darboğaz içindeki yerel basını çok daha zor duruma soktuğunu vurguladı. Yerel basının salgın sonrası dönemde yeniden ayağa kalkmada çok ciddi ve yaşamsal sıkıntılarla boğuştuğuna işaret eden Bilgin, yerel basının bu genelgeyle tamamen yok olma ile karşı karşıya kalacağını söyledi.

‘Kamuya gazete satışı yerel basının can damarlarındandır’

Gazete sahiplerinin, vergi ve SGK borçlarının yanı sıra her geçen gün artan dövize endeksli gazete kâğıdı ve baskı malzemeleri maliyetleri nedeniyle giderlerini karşılayamaz hale geldiğini hatırlatan Bilgin şunları vurguladı:

“Yerel basının tek geliri abone satışları, reklamlar ve Basın İlan Kurumu aracılığıyla alınan resmi ilanlardır. Günde 15-20 gazete alan bir ilçe belediyesinin kamu maliyesine ne yükü olabilir? Tasarruf diyerek göz dikilen kamuya gazete satışları yerel basının can damarlarından biridir.

Üstelik Koronavirüs salgını, giderek daralan basın ekonomisine son darbeyi vurmuştur. Salgın nedeniyle gazete satışları görülmemiş düzeye düşmüş, esnaf ve küçük işletmeciler giderlerini kısmak için gazetelere reklam vermeyi kesmiştir. Basın İlan Kurumu’nun baskı maliyetine katkı sunan destekleri olmuştur ama herkes biliyor ki yerel basının yaşadığı güçlüklere çare olunamamıştır.”

‘Hangi basın yayın organının ayakta tutulduğu ortaya çıkmıştır’

Kamu reklamlarının ezici çoğunluğunun sadece belirli bir kesime verilerek yerel basının yüzde 95’inin yok olmaya mahkûm edildiğine vurgu yapan Bilgin, “Bu koşullar altında tasarruf genelgesinde yerel basına verilen cüzi satın alma ve reklam desteğinin kesilmesi kabul edilemez. Bununla birlikte kamu bankalarının yüz milyonlarca lira reklam bütçesi aktararak hangi basın yayın organlarını ayakta tuttuğu geçtiğimiz günlerde ortaya çıkmıştır.” dedi.

‘Basını yaşatma görevi tüm topluma ait’

Bilgin, reklamdan tasarruf etmek isteniyorsa önce okunmayan gazetelere, izlenmeyen televizyonlara bol keseden dağıtılan bu reklamların mercek altına alınması gerektiğini söyledi. Basını yaşatma görevinin tüm topluma ait olduğunu ifade eden Bilgin, her bir bireyin haber alma hakkını kullanabilmesi için yerel basın başta olmak üzere güçlü bir medyaya ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Bilgin, “Bunun için basının sınırlı gelirlerini değil kamunun gereksiz giderlerini azaltın” diye seslendi.

Yeni1Mecra