Bingöl’de eşine şiddet uygulayan Hasan E. hakkında uzaklaştırma kararı

Bingöl’de Hasan E.’nin evli olduğu görme engelli Sabriye E. ile kız çocuklarına şiddet uyguladığı görüntülerinin paylaşılmasının ardından gözaltına alınarak, hakkında uzaklaştırma kararı verildi.

Bingöl Barosu Kadın Komisyonu, şiddete uğrayan Sabriye E. için ise boşanma davası ve şiddet olayı için ayrı avukat atandığını bildirdi.

Bingöl Karlıova’ya bağlı Gameşan Köyü’nde Hasan E., evli olduğu görme engelli Sabriye E. ve 3 kızına şiddet uyguladı. 2 Ağustos günü yaşanan şiddet olayı, kız çocuklarından birinin sosyal medyada paylaştığı görüntülerle ortaya çıktı. Bunun üzerine Hasan E. jandarma tarafından gözaltına alındı. Hasan E.’nin hakkında uzaklaştırma kararı verildiği öğrenildi.

Olayın görüntüleri sosyal medya twitterda #BingöldeKadınaŞiddet etiketiyle paylaşılarak, tepki gösterildi.

‘Boşanma davası ve şiddet dosyası için ayrı avukatlar atandı’

Bingöl Barosu Kadın Komisyonu da, twitter hesabından aynı etiketle yaptığı paylaşımda, “Mağdur kadın ile görüşmelerimiz tamamlanmış olup baro tarafından kendisine boşanma davası için ayrı, şiddet dosyası için ayrı avukat atanmıştır.” denildi.

‘Fail ile ilgili uzaklaştırma kararı alınmıştır’

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesindeki psikolog ve sosyologla görüşme yaptıklarını belirten Kadın Komisyonu, paylaşımın devamında şu bilgileri verdi:

“Görevlilere ile ortak ortamda yapılan görüşmeden Sabriye’nin konuk evinde kalmak istememesi, babasının koşullarının müsaitliği değerlendirilip koruma (barınma) talebinde bulunulmamıştır. Fail ile ilgili uzaklaştırma kararı alınmıştır. Dosya ile kadın komisyonu başkanımız Av. Nuran Aydın, mağdurun vekaletname ile ilgilenecektir.”

Şiddet görüntüleri

Söz konusu şiddet olayının görüntülerinde, Hasan E. çocuklarının gözleri önünde ve engellemek istemelerine rağmen evli olduğu Sabriye E.’yi bayıltana kadar dövüyor. Sabriye E. yerde baygın şekilde görülürken, kız çocuklarının da babaları Hasan E.’nin şiddetine karşı ellerindeki sopayla kendilerini savunması görülüyor. Bu anlar çocuklardan birinin telefonuyla kayıt altına alınıyor.