BioNTech ve Pfizer 2021 aşı üretim hedefini 2 milyar doza çıkardı

2021 için 1,3 milyar olarak açıklanan Kovid-19 aşı üretim hedefi, yeni tesis ve üretim süreçlerinin iyileştirilmesiyle 2 milyar doza çıkarıldı.

Prof. Dr. Uğur Şahin: “Kovid-19 salgını muhtemelen endemik hastalık olacak”

Amerikan ilaç şirketi Pfizer ile Türkiyeli bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin’in kurucu ortağı olduğu Alman biyoteknoloji firması BioNTech’in, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı geliştirdikleri aşının 2021 yılı üretim hedefinin 1,3 milyar dozdan 2 milyar doza çıkarıldığı bildirildi.

BioNTech Üst Yöneticisi (CEO) Prof. Dr. Uğur Şahin tarafından yatırımcılara yapılan “Gelecek Nesil İmmünoterapi” adlı sunum, şirketin internet sitesinde yayımlandı.

Sunumda, daha önce 2021 için 1,3 milyar olarak açıklanan Kovid-19 aşı üretim hedefinin, yeni tesis ve üretim süreçlerinin iyileştirilmesiyle 2 milyar doza çıkarıldığı belirtildi.

Şahin: ‘Kovid-19 salgını endemik hastalık olacak’

Aşıların, şirketlerin 6 üretim tesisinde üretildiği bildirilen sunumda, hedeflenen 2 milyar dozluk üretim kapasitesinden 1 milyar dozunun taahhüt edildiği kaydedildi.

Almanya’nın Marburg kentinde şubat sonunda faaliyete geçecek yeni üretim tesisinin yılda 750 milyon doz aşı üretebileceği aktarılan sunumda, Çin hariç aşının pazarlanmasında BioNTech ve Pfizer’in, eşit ortaklıkla çalıştığı belirtildi.

Sunumda, “Kovid-19 salgını muhtemelen endemik hastalık olacak” ifadesine yer verilmesi de dikkati çekti.

Endemik hastalık nedir?

‘Endemik hastalık’, Dünya Sağlık Örgütü tarafından, belirli bir alanda veya belirli bir popülasyon arasında tahmin edilebilir bir oranda meydana gelen salgın hastalık olarak tanımlanıyor.

AA / Yeni1Mecra