Birleşik Mücadele Güçleri’nin açıklamasına sert müdahale: Vekillere darp, parti başkanlarına gözaltı

Birleşik Mücadele Güçleri’nin kuruluşunu deklere etmek için Kadıköy’de yapmak istediği açıklamaya müdahale eden polis vekilleri darp ederken siyasi parti başkanlarını da gözaltına aldı.

Gözaltına alınanlar arasında Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Eş Genel Başkanı Şahin Tümüklü, Devrimci Parti Genel Başkanı Elif Torun Öneren de var. HDP’li milletvekillerinin ise kasten darp edildiği ve bazılarının gözaltına alınmaya çalışıldığı görüldü.

Birleşik Mücadele Güçleri’nin kuruluşunun ilan edileceği açıklamaya müdahale eden polis en az 49 kişiyi gözaltına aldı.

Birleşik Mücadele Güçleri’nin, kuruluşunu deklere etmek için Kadıköy rıhtımda yapacakları açıklamaya polis müdahale etti. Yüzlerce polis rıhtıma çıkan tüm yolları kapatılırken, açıklamanın yapılacağı alan ise bariyerler ile ablukaya alındı. Polis helikopterlerinin devriye gezdiği alanda çok sayıda TOMA da hazır bekletildi.

Ablukaya rağmen Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadıköy İlçe Örgütü binası önünde bir araya gelen Birleşik Mücadele Güçleri temsilcileri ile yüzlerce kişi, rıhtıma doğru yürüyüşe geçti. “Baskılar bizi yıldıramaz”, “Faşizme karşı omuz omuza” ve “Yaşasın birleşik mücadelemiz” sloganları eşliğinde yürüyen kitlenin önü polisler tarafından kesildi. Buna rağmen yürüyüşe geçen kitleye polisler müdahale etti.

Vekiller darp edildi

Polisler, birçok noktada kitleyi bariyerlerle ablukaya alarak, birçok kişiyi gözaltına aldı. Müdahale esnasında HDP’li vekiller Gülistan Kılıç Koçyiğit, Nuran İmir, Dilan Dirayet Taşdemir, Kemal Bülbül, Dilşat Canbaz ve Musa Piroğlu darp edilerek, gözaltına alınmaya çalışıldı.

Alkış ve zılgıtlarla tepki

Kitle, polislin müdahalesini sık sık zılgıt ve alkışlarla protesto etti. Olaylar kısa bir süre sonra Kadıköy’ün tüm sokaklarına yayılırken, yurttaşlar açıklama yapmadan alandan ayrılmayacaklarını ifade etti. 

Gazetecilere gözaltı 

Müdahale sırasında Mezopotamya Ajansı (MA) muhabiri Rojin Altay, Özgür Gelecek muhabiri Taylan Öztaş ve siyasetçilerin de aralarında bulunduğu çok sayıda kişi darp edilerek gözaltına alındı. Gözaltına alınan kişiler polis araçlarında da slogan atmaya devam etti. Haber takibi yapan çok sayıda gazeteci de polisler tarafından darp edildi.

Vekillerin tepkisi

Milletvekillerinin darp edilmesine ve gözaltına alınmak istenmesine tepki gösteren HDP Muş Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit, “Teşhir ediyorum. Güpe gündüz Kadıköy’ün orta yerinde insanları işkence ile gözaltına alıyorlar. Herkesi hedef haline getiriyorlar ve tartaklayarak gözaltına alıyorlar” ifadelerini kullandı. 

Polisler tarafından darp edilen HDP İstanbul Milletvekili Dilşat Canbaz Kaya, “utanç ülkesi” sözleriyle müdahale tepki gösterdi. Kaya, Emniyet Müdürü’nün dirseği ile göğsüne ve yüzüne vurduğunu söyledi.

HDP Milletvekili Musa Piroğlu, “Bu bir zulümdür” diyerek, polis ablukasını ve gözaltını anını işaret etti. Piroğlu, “Bu ülkede asıl teröristin kim olduğu bu tablodur. Zalimsiniz” dedi.

Karanlığı yıkacak güç

Darp edilerek gözaltı aracına bindirilen HDP Şırnak Milletvekili Nuran İmir ise, “Bir milletvekilini gözaltına alıyorlar, görün. Alın götürün, gücünüz yetiyorsa vurun, bitirin bizi” tepkisinde bulundu. Polis ablukasına işaret eden İmir, Birleşik Mücadele Güçleri’nin “karanlığı yıkacak birincil güç” olduğunu ifade etti.

Polisler Aydeniz’in üstüne yürüdü

DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz de, gençlerin darp edilmesi ve gözaltına alınmasına, “Bu kadarsınız işte. Kimin ne olduğunu bugün de apaçık gösterdiniz” dedi. Bunun üzerine polisler Aydeniz’in üzerine yürüyerek, gözaltına almaya çalıştı. Duruma tepki gösteren milletvekilleri ve yurttaşlar, “Parti başkanı alamazsınız” diyerek, Aydeniz’in gözaltına alınmasına karşı çıktı. 

ESP Eş Genel Başkanı Şahin Tümüklü, sosyal medya hesabından paylaştığı görüntülerle gözaltı aracında olduğunu duyurdu. Tümüklü, “Nazilerin aracından bildiriyorum. Faşizme karşı birlikteliğimiz sürecek. Biz kazanacağız” mesajı verdi.

En az 49 kişi gözaltına alındı

Birleşik Mücadele Güçleri’nin Kadıköy’deki açıklaması sırasında gözaltına alınan en az 49 kişinin Eyüp Devlet Hastanesi’ne götürüldüğü, ve sağlık kontrolünden geçirildikten sonra Vatan’da bulunan İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüleceği öğrenildi.

Gözaltına alınanlar 

Gözaltına alınan kişilerin bazıları şöyle: ESP Eş Genel Başkanı Şahin Tümüklü, Devrimci Parti Genel Başkanı Elif Torun Öneren, Devrimci Parti Genel Başkan Yardımcısı Burcugül Çubuk, ESP üyeleri Ümmühan Özdemir, Selfinaz Göçmez, Bedran Çoğaltay, BEKSAV Eşbaşkanı Ahmet Uçar, Ezgi Yergin, Ekinsu Aktaş, Süleyman Çakmak, Sena Şat, Rojhat Demirdöken, Kerim Satış, Hıdır Devrim, Seher Dursun, Ali Ekber Derman, Eren Kaya, Cevdet Konak, Havin Özcan, Hıdır Devrim, Abdülkadir Satış, Besra İşsever, Eylem Saruca, Zilan Korkmaz, Aysel Özbeyli, YDG okurları Volkan Atmaca, Metin Özken, Partizan okurları Rahime Karvar, Emrah Tuncer, SMF’li Ali Ekber Erarslan, MA muhabiri Rojin Altay, Özgür Gelecek Gazetesi muhabiri Taylan Öztaş. 

MA