‘Bize sosyal medyada adalet aratanlar utansın’

Şiddete uğrayan kadınlar, yasaların uygulanması ve şiddetten korunmaları için sosyal medyaya başvuruyor, adaleti sosyal medyada arıyor.

8 Mart günü farklı illerde yaşayan iki kadını bu haberde buluşturan, ‘ölmek istemiyoruz’ çığlığı. İki kadın da evde korku içindeyken, onları tehdit edenler hala yakalanmadı.

Kadınlar artık yasaların koruyuculuğuna güvenmiyor, korunmayı sosyal medya üzerinden sağlamaya çalışıyor.

Burcu Özkaya Günaydın

Jiyan ve G.K. Türkiye’de kadınların yaşadıklarının canlı örneği. Biri Mersin biri Muğla’da oturuyor. Bu iki kadının buluşma noktası 8 Mart’a bir gün kala sosyal medyadan seslerini duyurmak, adalet aramak oldu.

Mersin’de yaşayan 24 yaşındaki G.K., yıllardır eşi M.K.’den hem fiziki hem de psikolojik şiddet görüyordu. 3 Mart günü M.K., G.K.’yi odaya kapatarak öldüresiye bir şiddete maruz bıraktı. Kendini bir şekilde dışarıya atan G.K, yoldan geçen motorlu bir şahsın yardımıyla ambulans ve polise ulaştı.

Her türlü şiddete maruz kaldım

Son bir sene içinde bu kadar ağır şekilde ikinci kez şiddete uğradığını aktaran G.K, “Sadece fiziksel değil psikolojik şiddet, cinsel şiddet, ekonomik şiddet, şiddetin her türlüsüne maruz kaldım. Öldürmeye teşebbüs var. Kendimi dışarıya atmasam bu insan beni öldürecekti. Hakkında arama kararı yok. Hala elini kolunu sallayarak dışarıda geziyor, ben ve çocuklarım hapis hayatı yaşıyoruz” dedi.  

Sosyal medyadan ‘keyif zamanı’ diye paylaşım yaptı

G.K., çocuklarıyla beraber korku içinde. Kapıya adım dahi atamıyor. “Öldürmeye teşebbüs eden birinin uzaklaştırılması değil tutuklanması gerek” diyor. M.K.’nin sosyal medyadan ‘keyif zamanı’ diye bir paylaşım yaptığını belirten G.K.’nin tek isteği M.K.’nin elini kolunu sallayarak gezememesi, gerekli cezayı alması.

Kadınlar gününde yaşadığım şiddeti anlatıyorum

21 yaşındaki Jiyan Devran Muğla’da yaşıyor. Jiyan da tıpkı G.K. gibi sosyal medyadan sesini duyurarak, yasaların uygulanmasını talep ediyor. Jiyan iki haftadır, ayrıldığı erkek arkadaşı Yusuf Bertan tarafından ölümle tehdit ediliyor. Polise şikâyette bulunduğunu belirten Jiyan, ölümle tehdit edilmesine rağmen koruma verilmediğini, saldırganın ise dışarıda rahat rahat gezdiğini söylüyor. Jiyan şöyle diyor: “Yarın 8 Mart Kadın Mücadele günü ben savcıda olacağım. Şu an biz sizinle bunları konuşurken kim bilir dünyanın neresinde bir kadın tacize uğruyor, şiddete maruz kalıyor, katlediliyor. Biz sadece 8 Mart’ta değil 365 gün hak ettiğimiz saygıyı, sevgiyi görmek istiyoruz.”

Kadın davalarında kravat takana, traş olana indirim uygulandığını ve bu nedenle yasalara güveni olmadığını söyleyen Jiyan, “Ne kadar traji-komik değil mi? Kadınlar gününde uğradığım şiddeti anlatıyorum! Biz kadınların adaleti sosyal medyada aramamıza sebep olanlar utansın” dedi.