BM: İdlib’de derhal çatışmalara son verilmeli

Birleşmiş Milletler (BM), İdlib’deki 3 milyon sivilin güvenliğinden endişe duyduklarını belirterek, Suriye’de taraflara derhal çatışmalara son vermesi gerginliği azaltması çağrısında bulundu.

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, Suriye’nin İdlib kentinde artan gerginliğe ilişkin açıklamada bulundu. Anadolu Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; Dujarric, ”Suriye’de hükümet güçleri ve Türk askerleri arasında çıkan çatışmalar alarm verici. Suriye’de devam eden savaş ve gerginliğin artması bir kez daha bölgesel ve uluslararası barış ve güvenliğe tehdidi gözler önüne seriyor.” dedi.

‘Saldırılar nedeniyle hastane hizmet veremiyor’

BM’nin İdlib’deki 3 milyon sivilin güvenliğinden de son derece endişe duyduğunu dile getiren Dujarric, geçen aralıktan bu yana 1,5 milyon kişinin çatışmalar nedeniyle yerinden edildiğini, bunların yüzde 80’inin kadın ve çocuk olduğunu söyledi. Dujarric, İdlib’de 53 hastane ve sağlık merkezinin ocaktan beri saldırı tehdidi nedeniyle faaliyetlerini askıya aldığını, hizmet veremediğini belirtti.

‘Derhal çatışmalara son verilmeli’

Dujarric, taraflara derhal çatışmalara son vermesi, gerginliği azaltması, BM denetiminde siyasi sürece geri dönmesi çağrısında bulundu.

İç göçle nüfusu 4 milyona ulaşan İdlib en yoğun hedef alınan bölgelerin başında geliyor. İdlib’de yalnızca 2019 başından bu yana Türkiye sınırı yakınlarına yaklaşık 1 milyon 300 bin sivil göçmek etmek zorunda kaldı. Bombardımanlarda bin 600’den fazla sivil ise hayatını kaybetti.