BM: Suriye’de çatışma yaşanırsa bedeli çok daha büyük olur

BM Suriye Özel Temsilcisi Pedersen, Suriye’de çatışmaların Covid-19 salgını sırasında devam etmesi durumunda büyük bedeller ödeneceği uyarısında bulundu. 

Pedersen, DEAŞ’ın yeniden ortaya çıktığına dikkat çekti.

Birleşmiş Milletler (BM) Özel Temsilcisi Geir Pedersen, BM Güvenlik Konseyini video konferans yoluyla bilgilendirdi. Pedersen, ülke genelinde ateşkes çağrısı yaptı. Suriye’nin genel olarak sakin olduğunu belirten Pedersen, kuzey batısında Türkiye ve Rusya arasındaki varılan ateşkes ve düzenlemelerin büyük ölçüde uygulandığını aktardı.

‘Afrin’de 40’tan fazla kişinin ölümüyle sonuçlanan patlama oldu’

Pedersen ancak dün Afrin’de 40’tan fazla kişinin ölümüyle sonuçlanan bir patlama olduğunu, hem kuzey doğuda hem de kuzey batıda ”endişeli ve kırılgan bir sakinlik” yaşandığını belirtti.

‘DEAŞ Suriye’de yeniden ortaya çıkıyor’ 

Suriye’nin güneyindeki güvenlik koşullarının endişe verici olduğuna ve çöl bölgeleriyle doğusunda terör örgütü DEAŞ’ın yeniden ortaya çıktığına işaret eden Pedersen, Humus ve Şam kırsalındaki İsrail hava saldırılarının da endişe verici olduğunu söyledi. 

‘Rejim kontrolündeki bölgede 42 vaka bildirildi’

Pedersen, Suriye’de rejim kontrolündeki bölgelerde 42, kuzey doğuda bir koronavirüs vakasının görüldüğünü, kuzey batıda ise vaka bildirilmediğini ifade etti.

Pedersen, ”Suriye’de savunmasız insanların yeniden yerinden edilmesine neden olacak çatışmaları kaldıramayız. İki ay önce bu dehşete şahit olduk. Bu senaryoyu salgından önce de kaldıramadık, salgın sırasında yaşanırsa bedeli çok daha büyük olur.” değerlendirmesini yaptı.