BM ve AB’den Ermenistan ve Azerbaycan’a gecikmeden ‘müzakerelere geri dönme’ çağrısı

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Guterres ve AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Borrell, yaptıkları açıklamalarda, Ermenistan ve Azerbaycan’a çatışmalara derhal son vererek müzakerelere geri dönme çağrısı yapıldı.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, sözcüsü Stephane Dujarric aracılığıyla yaptığı açıklamada, Dağlık Karabağ’da temas hattında Azerbaycan ve Ermenistan arasında çatışmaların yeniden başlamasından son derece endişeli olduğunu ifade etti. 

‘Gecikmeksizin anlamlı müzakerelere geri dönülmeli’

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres

Güç kullanımı ve çatışmalardaki sivil ölümlerini kınayan Guterres, taraflara çatışmalara derhal son verme, gerginliği azaltma ve gecikmeksizin ”anlamlı” müzakerelere geri dönme çağrısı yaptı. Açıklamada Guterres’in Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ile telefon görüşmesi yapacağı bilgisine de yer aldı.

AB’den ‘ön şartsız’ müzakere çağrısı

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, yazılı açıklamasında, Dağlık Karabağ’daki cephe hattında çıkan çatışmalarda asker ve sivil can kayıpları olmasından üzüntü duyduklarını belirtti. 

“AB, çatışmaların acilen durdurulması, gerginliğin düşürülmesi ve ateşkesin sıkı şekilde gözlenmesi çağrısında bulunmaktadır.” diyen Borrell, tarafların Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Minsk Grubu himayesinde ön şartsız olarak müzakerelere dönmesinin acil önem taşıdığını kaydetti.

Kaynak: AA