BM’den Afganistan’da şiddetli açlık konusunda uyarı

Birleşmiş Milletler (BM), Taliban’ın ülkeyi ele geçirmesinin ardından Afganistan’da 14 milyon kişinin şiddetli açlıkla karşı karşıya kaldığı bir insani krizin baş gösterdiği uyarısında bulundu.

Kabil Havalimanı’ndan Afganistan’ı terk etmeye çalışan vatandaşlar. Fotoğraf: AA

BM Dünya Gıda Programının Afganistan Direktörü Mary Ellen McGroarty, Kabil’den gazeteciler için videolu brifingde bulundu. McGroarty, Afganistan’daki çatışmanın, 3 yıldır meydana gelen ikinci şiddetli kuraklığın ve yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının yarattığı sosyal ve ekonomik etkilerin ülkeyi “felaket”e sürüklediğine işaret etti.

‘Ekinlerin yüzde 40’ndan fazlası yok oldu’

Kuraklık nedeniyle ekinlerin yüzde 40’ından fazlasının yok olduğunu belirten McGoarty, hayvancılığın da zarar gördüğünü söyledi. McGroarty, Taliban’ın ülkedeki ilerleyişi nedeniyle de yüz binlerce kişinin yerinden edildiğini hatırlattı.

‘Gıdaya ulaşma yarışı hız kazandı’

McGroarty, kışın hızla yaklaştığına dikkati çekerek en fazla ihtiyaç duyulan yerlerde gıdaya ulaşma yarışının hız kazandığını vurguladı. Dünya Gıda Programının mayıs ayında 4 milyon kişiye ulaştığını aktaran McGroarty, birkaç ay içerisinde 9 milyona ulaşmayı planladıklarının altını çizdi.

Ülkeye gıda sağlanması için gerekli olan 200 milyon doların toplanabilmesi konusunda bağışçılara çağrıda bulunan McGroarty, böylece kış başlamadan ve yollar kapanmadan önce ihtiyaç sahiplerine ulaşılabileceğini belirtti.

AA – KABİL