BM’den Covid-19 salgınının akıl sağlığına etkilerine ilişkin uyarı

BM Genel Sekreteri Guterres, Covid-19 salgınının insan sağlığını psikolojik olarak da etkilediğini belirterek, hükümetlere salgınla mücadelede akıl sağlığı hizmetlerini artırmaları çağrısında bulundu.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgının etkilerine ilişkin video mesaj yayımladı. Guterres, mesajında, yakınlarını ve işini kaybetme, karantina ve hareket kısıtlılığı ile gelecek endişesi gibi nedenlerin akıl sağlığını etkileyebileceğine dikkati çekti. 

‘Salgnn kontrol altına alınsa dahi endişe, acı etkilemeye devam edecek’

Covid-19 salgınının stresi artırdığını belirten Guterres, özellikle ön saflardaki sağlık çalışanları, yaşlılar, sağlık problemleri olanlar, kriz ve savaş bölgelerinde yaşayanları daha fazla etkilediğini kaydetti. Guterres, salgın kontrol altına alınsa dahi acı, endişe ve depresyonun bireyleri ve toplumları etkilemeye devam edeceğini söyledi.

‘Akıl sağlığı hizmetleri artırılmalı’ 

”Hükümetlere salgınla mücadelede akıl sağlığı hizmetlerini artırma ve finanse etme” çağrısında bulunan Guterres, akıl sağlığı hizmetlerine daha fazla yatırım yapılması ve evrensel sağlık sigortası kapsamına alınması gerektiğini vurguladı. 

AA – BM