Paylan’dan Bakan Kurum’a: Ermeni mezarlığı üzerindeki TOKİ inşaatı neden durdurulmamaktadır?

HDP Milletvekili Paylan, Ankara’da TOKİ inşaatı sırasında insan kemikleri bulunmasına rağmen, mezarların olduğu alana beton dökülmeye devam edildiğine vurgu yaptı.

Paylan Bakan Kurum’a, “Ermeni mezarlığı üzerine yapılan TOKİ inşaatı neden durdurulmamaktadır?” diye sordu.

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, Ankara, Ulus’ta TOKİ inşaatı sırasında insan kemikleri bulanmasına rağmen inşaat çalışmasına devam edilmesine ilişkin TBMM’ye soru önergesi verdi. Önergenin Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından yanıtlanması istendi.

‘İnsan kemikleri incelemeye götürüldü’

Önergenin gerekçesinde, Ankara Ulus’ta geçtiğimiz yıllarda yıktırılan İller Bankası binasının yeniden inşası için tahsis edilen alanda TOKİ tarafından yapılan çalışmalar sırasında insan kemikleri bulunduğu hatırlatılarak, Anadolu Medeniyetleri Müzesi yetkililerinin incelemeye götürdüğü belirtildi.

‘Bölge kaynaklarda Ermeni ve Katolik Mezarlığı olarak geçiyor’

Buna rağmen inşaatın hala devam ettiğine ve mezarların olduğu alana beton döküldüğüne vurgu yapılan önergede, “Kaynaklarda Ermeni ve Katolik Mezarlığı olarak kayda geçen bölgede, tarihi kilise ve hamamın da bulunduğu tespit edilmiştir. Mezarlıklara ve kent hafızasına yapılan bu saldırı, kamuoyunda büyük tepkiye neden olmaktadır.” denildi. Önergede, yanıtlanması istenen sorular şöyle;

  • Ermeni mezarlığı üzerine yapılan TOKİ inşaatı neden durdurulmamaktadır?
  • TOKİ’nin Ankara’nın kültürel varlıkları ve kent hafızasını yok ettiğinin farkında mısınız?
  • Anadolu Ermenilerinin kemikleri ve kültürel varlığı üzerine neden beton döküyorsunuz?

Yeni1Mecra