Bob Dylan geri dönüyor

2016 yılında tartışmalar arasında Nobel Edebiyat Ödülü’nü alan yetmiş sekiz yaşındaki müzik insanı Bob Dylan 27 Mart 2020 tarihinde habersiz biçimde Youtube kanalı üzerinden Murder Most Foul isimli balad tarzında bir parça yayınlamıştı.

On altı dakika elli altı saniye süren parça Amerika Birleşik Devletleri tarihine göndermelerle John F. Kennedy suikastini merkeze alıyordu. Duayen ismin sekiz yıl aradan sonra çıkardığı ilk orjinal şarkı olması itibariyle Murder Most Foul’un sözlerinin pandemiyle ilişkilendirilebileceğini söyleyen kritikler de yazıldı. Bugüne kadarki en uzun parçası on altı dakika otuz bir saniye süreli Highlands olan Bob Dylan Murder Most Foul ile rekoru devretti.

Daha da dikkat çekici olan bu parçayla Bob Dylan’ın müzik kariyeri boyunca ilk defa Billboard listesinde zirveyi görmüş olması. Bu gelişmelerin ardından 17 Nisan tarihinde Amerikan şiirinin doğal hazinelerinden görülen Walt Whitman’ın bir dizesiyle adlandırılmış I Contain Multitudes parçası geldi.

Geçtiğimiz hafta ise False Prophet adlı bir eser paylaşan sanatçı 19 Haziran itibariyle bu parçaları da içinde bulunduracak olan Rough and Rowdy Ways adlı bir albümle döneceğini açıkladı.

Babamla sosyal mesafe başlıyor

Şair, oyuncu, yönetmen, senarist, komedyen Yılmaz Erdoğan süpervizörlüğünü yaptığı ustalık dönemi eserlerinden Çok Güzel Hareketler 2 adlı programı salgın nedeniyle sonlandırmak zorunda kalmıştı. Karantina günlerinde yeni ilhamlarla dolan sanatçının yakın zamanda Babam ile Sosyal Mesafe isimli bir komedi dizisiyle döneceği ve dizinin ilk bölümünün çekimleri için hazırlıkların başladığı anons edildi. Eşiyle kavga edip oğlunun evine giden bir baba sokağa çıkma yasağının açıklanması sonucu sosyal izolasyon dönemini oğluyla geçirmek zorundan kalırsa nasıl tatlı sürtüşmeler çıkar fikrini işleyen proje bu sıkıntılı günlerde izleyicilerin yüzünü güldüreceğe benziyor. Baba rolünü Yılmaz Erdoğan’ın canlandıracağı dizide diğer başrolün hangi oyuncuya teslim edileceği ise şimdilik gizemini koruyor.

Transformers serisine yeni bir halka ekleniyor

Başka bir gezegenden dünyaya gelen robotik yaşam formlarını anlatan Transformers serisinin ilk filmi 2007 yılında piyasaya çıktı. Bu ilk filmi 2009, 2011, 2014, 2017 yıllarında dört film daha eklendi.

Yönetmenliğini Michael Bay’in yaptığı bu beş çalışmayla kurulan sinematik evren 2018 yılında en popüler Transformers karakteri olan Bumblebee adlı karaktere ayrılan Travis Knight yönetmenliğindeki özel bir yapımla yeni dallara ayrılmaya başladı. Bumblebee kritikler tarafından serinin en beğenilen filmi olmasına rağmen gişede şirketin hedeflediği kazancı sağlayamamıştı.

Geçtiğimiz günlerde 2022 yılında Transformers serisine yeni bir halkanın ekleneceği ve bunun için iki ayrı senaryo üzerinde çalışıldığı açıklandı. Senaryolardan birisinde Zodiac filminin senaristi James vanderbilt, diğerinde ise John Wick 3’ün senaristi Joby Harold çalışmakta. Tamamen farklı içeriklere sahip senaryolardan hangisinin çekileceği şu an için belli değilse de yönetmenin Michael Bay olmayacağı serinin ilk filminden beri yapımcılığını yapan Lorenzo di Bonaventura tarafından dile getirildi.