Boğaziçi akademisyenleri: Polis ablukası kaldırılsın

Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri, kayyım rektör atanmasıyla başlayan polis ablukasının kaldırılmasını istedi. 

Betül Tanbay, özerk üniversite taleplerini savunmaya devam edeceklerini vurgulayarak, üniversite çevresindeki polis ablukasının sonlandırılması gerektiğini söyledi.

Boğaziçi Üniversitesi öğrenci ve akademisyenlerinin, kayyım rektör Melih Bulu’nun rektör olarak atanmasına karşı eylemleri 26’ncı gününde sürüyor. Rektörlük binası önünde eylemlerine devam eden öğretim görevlileri, kayyımların iradelere atanmış olduğuna dikkat çekerek, özgür üniversite taleplerini yineledi. 

‘Gayri meşru atama’

Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Betül Tanbay, üniversitenin öznelerine ve bileşenlerine sorulmadan kayyım atanmasına karşı 26 gündür direnişte olduklarını hatırlattı. “Bu gayrı meşru atama direnişimizi ve öğretimi engelleyemedi” ifadelerini kullanan Tanbay, bu atamayı reddettiklerini söyledi. 

Eylemsellikler sıralandı

Tanbay, itiraz ettikleri noktalarda gerçekleştirdikleri programları ise şöyle aktardı: 

“* Üniversite bileşenlerinin nasıl bir üniversite istediklerini tartıştıkları toplantılar gerçekleştirdik.

* 300’e yakın akademisyenin katılımı ile gerçekleştirdiğimiz forumda mücadelemizin hukuki boyutlarını değerlendirerek komisyonlar kurduk.

* Üniversitelerde yönetim yapılanması komisyonu kayyım rektör karşıtı rapor yayınladı. Rapora göre 29 AB ülkesindeki rektör belirleme sürecinin şeffaf ve üniversite bileşenlerinin onaylaması ile belirlenebileceğini aktardık. 

* Birçok basın organında kayyım karşıtı eylemlerimizi dillendirdik.

* Tüm sessizleştirmelere karşı üniversitelerimizi, özgür yapımızı koruyoruz.”

Polis ablukasına son 

Tanbay, özerk üniversite taleplerini savunmaya devam edeceklerini vurgulayarak, üniversite çevresindeki polis ablukasının sonlandırılması gerektiğini söyledi. Atanmış rektöre karşı eylemlerini sürdüreceklerinin altını çizen Tanbay, bu tür uygulamaları kabul etmeyeceklerini sözlerine ekledi.

MA