Boğaziçili akademisyenler kayyım kadrolarının tasfiyesini istedi

Rektörlük binasına 158’inci kez sırtlarını dönen Boğaziçili akademisyenler, atanmış rektör Naci İnci’nin ve Melih Bulu döneminde kadrolaşmış olan tüm ekibinin istifasını” istedi.

Boğaziçili akademisyenler, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından üniversiteye “kayyım” rektör atamalarını ve meslektaşlarının işten çıkarılmasını protesto etmek için 158’inci kez rektörlük binasına sırtını döndü.

Akademisyenler yaptıkları yazılı açıklamada, üniversiteye hala basının alınmadığına, üniversite etrafında polisin ağır silahlarla devriye gezdiğine, her köşesinin kameralarla, özel güvenlik güçleri ve sivil polislerce denetlenmeye çalışıldığına dikkat çekti.

“Üniversiteyi yıkma planının faili”

Açıklamada, üniversiteye yeni “kayyım” rektör olarak atanan Naci İnci’nin Boğaziçili akademisyenlerinden yüzde 95 karşı oy aldığı hatırlatılarak, “Üniversite mensuplarının tercih ve iradelerini yok sayan bu atama, bir hatanın tekrarından öte üniversitelerin özerkliğine karşı köklü bir husumetin açık ifadesidir. Naci İnci, Melih Bulu dönemindeki rektör yardımcılığı ve vekilliği sürecinde yaptığı icraatları ile Boğaziçi Üniversitesi’ni yıkma planının bir faili olduğunu ispatlamıştır. İki arkadaşımızın işine son veren, Cinsel Tacizi Önleme, Eğitim ve Destek Koordinatörlüğü Ofisi koordinatörünü görevinden alan ve türlü hukuksuz uygulamanın altında imzası olan Naci İnci’nin atanması bir önceki kayyım rejiminin devam edeceğinin bir habercisidir” denildi.

Hakkında iptal davası açılan Hukuk Fakültesi’nde ise bu hafta araştırma görevlisi kadroları istihdamı için adayların belirlendiği belirtilen açıklamada, “Üniversite içi hiçbir birim ve kurula danışılmadan ve hiçbir ön hazırlık yapılmadan 6 Şubat’ta kâğıt üzerinde kurulan bu hayalet fakülteye alınmak istenen bu asistan kadroları eski yönetimin yıkıcı gündemindeki sürekliliği göstermektedir” ifadeleri kullanıldı.

Direniş umutla devam edecek

Açıklamanın devamında şöyle denildi: “Yaşanan tüm zorluklara ve baskılara rağmen direnişimiz aynı kararlılık ve umutla devam edecek. Nöbetlerimiz ve diğer eylemlerimiz bugüne kadar olduğu gibi sürecek. Atanmış yönetimin tasfiye etmeye çalıştığı katılımcı yönetim kültürümüzü ve özgür akademik ortamın güvencesi olan ilkelerimizi koruyacağız. Kampüsümüzün canlı ve çoğulcu sosyal ortamı tüm bileşenlerin katkılarıyla yaşamaya devam edecek. Üniversitemizdeki tüm birim, fakülte ve enstitülerin müdür ve koordinatörleri seçimle göreve gelmelidir. Şeffaf ve demokratik yollardan belirlediğimiz Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri Enstitüsü müdürleri bir an önce görevine atanmalıdır. Atanmış rektör Naci İnci’nin ve Melih Bulu döneminde kadrolaşmış olan tüm ekibinin istifasını talep ediyoruz.”

Kaynak: MA