Boğaziçi’nde akademisyenlerin eylemi 6. haftasında

Boğaziçi Üniversitesi’nin akademisyenleri protesto eylemlerinin 6. haftasında kayyım olarak atanan Rektör Melih Bulu’nun yardımcılığını kabul eden akademisyenlere de istifaya davet etti.

Akademisyenler 500’den fazla öğrencinin gözaltına alındığını, 11 kişinin tutuklandığını, 26 kişiye de ev hapsi verildiğini belirterek baskılara son verilmesini ve polis ablukasının kaldırılmasını talep etti.

Boğaziçi Üniversitesi Akademisyenlerinin ‘kayyım rektör’ Melih Bulu’ya yönelik eylemleri 6’ıncı haftasında devam ediyor. Sabah saatlerinde İstanbul’da başlayan kar yağışı ve soğuk havaya rağmen bir araya gelen akademisyenler 30’uncu nöbet eylemlerini sürdürdü.

Güney kampüsünde toplanan çok sayıda akademisyen bir kez daha sırtlarını Melih Bulu’nun bulunduğu rektörlük binasına çevirdi. 

“Bugün 12 Şubat Cuma, hala polis ablukası altında basının alınmadığı kampüsümüzden sizlere sesleniyorum” diye akademisyenler adına yapılan açıklamada şöyle devam edildi:

500’den fazla gözaltı oldu

Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri soğuğa rağmen eylemlerini sürdürdü.

“Öğrencilerimize ve kamuoyunda demokratik taleplerimize barışçıl yollarla destek veren kişilere yönelik hukuksuz biçimde verilen gözaltı tutuklama ve ev hapsi kararları her geçen gün artıyor. Ülke çapında yapılan protestolarda bugüne kadar 500’e aşkın kişi gözaltına alındı. Resmi rakamlara göre tutuklananların sayısı 11’e, ev hapsi verilenlerin sayısı 26’ya ve adli kontrolle serbest bırakılanların sayısı 256’ya ulaştı. Anayasal hakları hiçe sayan bu uygulamalara derhal son verilmesini talep ediyoruz.”

Boğaziçili Akademisyenler, 4 hafta sonra ancak kendisine yardımcı bulabilen Melih Bulu’nun yanında yer alan akademisyenlere de bir çağrı yaparak şunları söyledi: 

Yardımcılığı kabul edenlere de istifa çağrısı

“Bu hafta başında, üniversitemizden iki meslektaşımızın rektör yardımcısı olarak göreve başladığını öğrendik. Rektör atamasından ancak haftalarca sonra yapılabilen bu görevlendirmeler okul kamuoyunun bilgisi dışında ve atanan meslektaşlarımızın bireysel inisiyatifiyle gerçekleşmiştir. Kolektif irademizi hiçe sayarak gayrimeşru rektörle çalışmayı kabul eden meslektaşlarımız özerk ve demokratik üniversite idealimizi açıkça ihlal etmektedirler. Meslektaşlarımızı istifaya davet ediyoruz.”

Demokratik ve özerk üniversite mücadelelerinden vazgeçmeyeceklerini de ifade eden akademisyenler son olarak “Kampüsümüz içi ve etrafındaki polis ablukasının hemen kalkmasını bir kez daha talep ediyor, atanmış rektör ve yardımcılarını istifaya davet ediyoruz” dediler.

Detaylar videoda…

Video kamera: Can Candan