Boko Haram BM yardım tesislerine saldırdı: 5 ölü

Nijerya’nın kuzeydoğusunda Boko Haram’ın Birleşmiş Milletlerin (BM) 3 yardım tesisine düzenlediği saldırılarda 5 kişi hayatını kaybetti.

Adının açıklanmasını istemeyen yetkili, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Borno eyaleti sınırındaki Damasak bölgesinde Boko Haram’ın BM yardım tesislerine saldırılar düzenlediğini belirtti. Yetkili, saldırılarda 5 kişinin yaşamını yitirdiğini ifade etti.

‘Saldırılarda 3 yardım tesisi hedef alındı’

BM İnsani Yardım Nijerya Koordinatörü Edward Kallon, yaptığı açıklamada, saldırılarda 3 yardım tesisinin hedef alındığını söyledi. Kallon, saldırıyı kınayarak, 10 yıldan uzun süredir ülkenin kuzeydoğu bölgesindeki yardım görevlileri ve tesislerin Boko Haram’ın saldırılarıyla karşı karşıya olduğunu belirtti.

‘Yardım görevlileri azaltılacak’

Saldırılar nedeniyle bölgedeki insani yardım görevlilerinin azaltılacağını aktaran Kallon, bu azaltmanın bölgedeki 8 bin 800 yerinden edilmiş kişiyi etkileyeceğini kaydetti. Kallon, tüm silahlı grupların insani yardım operasyonları ve yardım görevlilerine ilişkin uluslararası hukuka saygı göstermesi gerektiğini vurguladı.

Boko Haram’ın katliamlarında 20 binden fazla kişi öldü

Nijerya’da 2000’li yılların başından bu yana varlık gösteren Boko Haram’ın, 2009’dan bu yana düzenlediği katliamlarda 20 binden fazla kişi yaşamını yitirdi. Boko Haram 2015’ten bu yana ülkenin sınır komşuları Kamerun, Çad ve Nijer’de de saldırılar gerçekleştiriyor. Boko Haram’ın, Çad Gölü Havzası’ndaki saldırılarında en az 2 bin kişi hayatını kaybetti.

Kaynak: AA