Bolu Belediye Başkanı Özcan: Asla geri adım atmam

CHP’li Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, sığınmacılara yönelik tepkilere neden olarak sözlerini, “Ben dediklerimin arkasındayım. Bedel ödenmesi gerekiyorsa, bu bedeli ödemeye hazırım. Asla geri adım atmam.” şeklinde konuştu.

Özcan partisi CHP’den kendisine yönelik bir görüşme almadığını belirterek, “Ama partim bu çizgimi biliyor. Alsam da onu da umursamayacağım” dedi.

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, Bolu’daki sığınmacıların elektrik ve su faturalarına 10 kat zam yapacağını açıklamasının ardından gelen eleştirilere ilişkin Habertürk TV’ye konuştu. Habertürk TV Ekonomi Müdürü Ebru Baki ve Habertürk yazarı Kemal Öztürk’ün sorularını yanıtlayan Özcan, bir kez daha sığınmacılara yönelik “ayrımcı” görüşlerini savundu.

‘Evimizde çalışan kadın Faslı Türk vatandaşıydı’

Evinde yabancı uyruklu bir kadını çalıştırdığı iddiası hakkında açıklama yapan Özcan, “Gazeteciler cemiyeti üyesi olmayan, belediyeye 7 yıl borcunu ödemeyen bir zatın çakma bir haberi. Bizim evimizde bir kadın çalıştı. Faslıydı, daha önce Türk vatandaşı olmuş, 4 yıl çalıştı. Müfettiş incelemesi de geçirdim” dedi.

‘Halkın tercümanlığını yaptım’ iddiası

Göçmenlerin elektrik ve su faturalarına 10 kat zam yapacağını açıklayan Özcan, “Seçim öncesinde de bunları söyledim. Bu rahatsızlık her geçen gün büyüyor. Milletvekiliyken de bunları dile getirdim. Halkın tercümanlığını yaptım. ‘Tepkiyle karşılandı’ deniliyor ama bin mesajın üçünde tepki var. Binlerce teşekkür mesajı alıyorum, telefonlarım susmuyor” ifadelerini kullandı.

‘Söylediklerimin tamamının arkasındayım’

Söylediklerinin tamamının arkasında olduğunu belirten Özcan, “Halkın arkasında olduğum için bana ‘Faşist diyecekler’ dedim. Halkın tercümanlığını yapmak görevim. Milletvekilliği yaptım, halkın belediye başkanıyım. Böyle bir rahatsızlık var. Afganistan’dan akın akın geliyorlar” dedi.

‘Ben onlar Bolu’dan gitsin istiyorum’

“Ben onlar Bolu’dan gitsin istiyorum” diyen Tanju Özcan, göçmenlere ilişkin ayrımcı sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu konunun Türkiye’de tartışılmasını istiyorum. Bunun sebebi budur. Mülteci mi göçmen mi belli değil. Bayramda rahatça ülkelerine gidiyorlar. Sosyal olarak entegre olamıyorlar, ekonomide dengesizlik yaratıyorlar. Dünyada yüzde 10’u göçmen olan bir ülke haline geldik. Bu süreç böyle giderse 10 yıl sonra 30 milyon göçmenimiz olacak. Benim askerim şehit olacak, sokaktaki Suriyeli de gelene geçen bakacak. Ben toplumun sözcüsü olarak söyledim.”

‘Yasa bize izin veriyor’

Habertürk yazarı Kemal Öztürk’ün, “Yüzlerce binlerce insan da size karşı çıktı, insan haklarından, hukuki zemini nedir?” sorusuna Özcan şu yanıtı verdi:

Ben hukukçuyum. Dolayısıyla, hukuka aykırı bir işlem tesis etmeye hazırlanmıyorum. Yasa bize izin veriyor. Ben o yüzbinleri göremiyorum. 4 kez anket yaptırdım, yardımları kesmem, işyeri ruhsatı vermemem konusunda yüzde 85 destek var.”

Özcan’ın verdiği yanıtlara karşılık gazeteci Öztürk, “Bu göçmen düşmanlığı sağlıklı değil. Bu dozda, bu tarzda böyle bir yöntem olmaz. Kötü örnek oluyorsunuz. Kamuoyu önünde olan bir insansınız, çözüm yolu üretmeniz lazım.” dedi.

‘Asla geri adım atmam’

Habertürk TV Ekonomi Müdürü Ebru Baki’nin “Başka yol üretemez misiniz, başka yol yok mu?” sorusuna ise Özcan şu yanıtı verdi: Ben dediklerimin arkasındayım. Bedel ödenmesi gerekiyorsa, bu bedeli ödemeye hazırım. Asla geri adım atmam. Bundan sonra yapmam gerekeni yaparım.”

Gazeteci Ebru Baki’nin “Partinizden tepki aldınız mı?” sorusuna ise, Özcan, “Hayır, almadım. Ama partim bu çizgimi biliyor. Alsam da onu da umursamayacağım.” dedi.

Kaynak: Habertürk TV