İngiltere Başbakanı ile Maliye Bakanı karantinaya girecek

İngiltere Başbakanı Johnson ile Maliye Bakanı Sunak, Kovid-19 testi pozitif çıkan Sağlık Bakanı Javid’le temaslı oldukları gerekçesiyle karantinaya girecek.

Başbakanlık Ofisi 10 Numara’dan yapılan açıklamaya göre; dün Kovid-19 testinin pozitif çıktığını belirten Sağlık Bakanı Sajid Javid’in bir gün önce görüştüğü Başbakan Boris Johnson ve Maliye Bakanı Rishi Sunak, kendilerini evde karantinaya alacak. Johnson, karantina süresince bakanlarla uzaktan toplantılar yapmaya devam edecek.

Tepki nedeniyle pilot uygulamadan vazgeçildi

Başbakanlık ofisinden yaklaşık 2,5 saat önce yapılan açıklamada, Johnson ve Sunak’ın, günlük olarak test edilecekleri ve bu nedenle karantinaya girmek zorunda kalmayacakları bir pilot programa katılacakları belirtilmişti. Muhalefet partileri, “Onlar için bir kural ve geri kalanımız için başka bir kural” olduğu gerekçesiyle bu uygulamaya karşı çıkmıştı. Gelen tepkilerin ardından bu pilot uygulamadan vazgeçildi.

Temmuz’da 50 bin vaka görülebilir uyarısı

İngiltere’de dün 54 bin 674 Kovid-19 vakasının tespit edilmiş, 41 kişi de hayatını kaybetmişti. Başbakan Johnson, ülkede Kovid-19 vakalarının oldukça hızlı yükseldiğine ve hastaneye başvurularda da artış olduğuna dikkati çekerek “Bu salgın bitmekten çok uzak ve 19 Temmuz’a kadar günde 50 bin vaka görebiliriz.” ifadesini kullanmıştı.

İngiliz hükümetinin Sağlık Danışmanı Chris Whitty de Kovid-19 nedeniyle hastaneye yatış sayılarının haftalar içinde “oldukça korkutucu” seviyelere ulaşabileceği uyarısında bulunmuştu.

AA – LONDRA