BTS: Sürgünler geri alınsın

BTS İzmir Şubesi, gerçekleştirdikleri oturma eyleminin 3’üncü haftasında da sürgünlerin geri alınması talebini yineledi.

BTS’nin eylemine KESK İzmir Şubeler Platformu ile İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri de katılarak destek verdi.

Birleşik Taşımacılık Sendikası (BTS), Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Genel Müdürlüğü yönetimi tarafından, sendikanın İzmir Şube yöneticileri ve işyeri temsilcilerinin sürgün edilmesine ilişkin basın açıklaması yaptı. Her Pazartesi günü Alsancak Gar önünde yapılan oturma eyleminin 3’üncü haftasında Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) İzmir Şubeler Platformu ile İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri de katılarak destek verdi.

Eylemde basın açıklamasını BTS İzmir Şube Başkanı Erdal Akyol okudu.

‘Sendikal mücadele engelleniyor’

BTS’nin demiryollarında, havayollarında ve limanlar başta olmak üzere ulaştırma iş kolunda örgütlü 30 yıllık mücadele geçmişi olan bir sendika olduğunu söyleyen Akyol, son dönemde Ulaştırma Bakanlığı’na bağlı TCDD Genel Müdürlüğü, TCDD Taşımacılık A.Ş. Genel Müdürlüğü ve PTT Genel Müdürlüğü tarafından hem BTS hem de Haber Sen üyeleri ile yöneticilerine karşı ciddi baskı uygulandığını ve sendikal mücadelenin engellenmeye çalışıldığını belirtti. Pandemiden dolayı şehirlerarası seyahat yasakları nedeni ile yolcu trenlerinin kaldırıldığını ve kış döneminde yolcu trenlerinin çalışmamasının, bazı bölgelerde kardan yolu kapanan birçok köyün tek ulaşım aracının da kaldırılması anlamına geldiğini söyleyen Akyol, “Bu da halka ayrı bir eziyettir. Her gün yüzlerce kişi garlara gelerek yolcu trenlerinin ne zaman çalışacağını, neden çalışmadığını sormaktadır. TCDD ve TCDD A.Ş ile Ulaştırma Bakanlığı kamu hizmeti görevi yapan bir kurumun bu görevini neden yapmadığını bir an önce açıklamalıdır” diye konuştu.

‘Sürgünler iptal edilmezse Ankara’ya yürüyeceğiz’

Sürgün kararları veren PTT Genel Müdürlüğü’ne ve tüm bunlara izin veren Ulaştırma Bakanlığı’na seslenen Akyol, son olarak “KESK Bileşenleri yönetici ve temsilcilerine karşı yürütülen sürgün kararlarını geri almaya, sendikamız üye ve yöneticilerine yönelik baskıya son vermeye ve aklı-selim bir şekilde yasa ve yönetmeliklere uygun davranmaya davet ediyoruz. Aksi takdirde sendikamız bugüne kadar yarattığı mücadele geleneğiyle hareket edecek, her türlü fiili, meşru ve hukuki mücadelesini her platformda sürdürecektir. Bu kapsamda da BTS ve HABER-SEN olarak 2 Şubat Salı günü İzmir, İstanbul, Zonguldak ve Diyarbakır’dan, dört koldan Ankara’ya yürüyeceğimizi ilan ediyoruz” dedi.

Açıklamanın ardından oturma eylemi gerçekleştirildi.

MA