Ahmet Altan hakkında tutuklama kararı: Yeniden gözaltına alındı

15 Temmuz darbe girişiminin ardından başlatılan bir soruşturma kapsamında tutuklanan ve 4 Kasım tarihinde hakkında tahliye kararı verilen gazeteci Ahmet Altan hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Ardından evine giden polis Altan’ı evinde gözaltına aldı.

Gazeteci Ahmet Altan hakkında 3,5 yıl tutuklu kalmasının ardından Yargıtay’da görülen davanın ardından tahliye kararı verilmişti.4 Kasım’da tahliye edilen Altan hakkında bugün yeniden tutuklamaya dönük yakalama kararı çıkarıldı.

Sabah gazetesi, İstanbul 27’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nin Altan’ın tahliye edilmesine yönelik kararı kaldırdığını ve Altan hakkında yakalama kararı çıkarttığını duyurdu.

Akşam saatlerinde polisler Ahmet Altan’ı gözaltına almak için Göztepe’de bulunan evine gitti.

Ahmet Altan yazar arkadaşı Hasan Cemal ile vedalaştı.

Evinde çocukları Sanem Altan, Kerem Altan ve kendisine destek için yanında bulunan T24 yazarı ve yakın arkadaşı Hasan Cemal’le vedalaşan Ahmet Altan, 1138 gün tutuklu kaldıktan sonra bir hafta önce tahliye edildiği Silivri Cezaevi’ne götürülmek üzere gözaltına alındı.

Avukatlardan açıklama

Ahmet Altan hakkında verilen yakalama kararını Twitter hesabından yaptığı paylaşım ile değerlendiren Altan’ın avukatı Figen Albuga Çalıkuşu, ‘Dilerim karar hukuka uygundur. Aksi halde mahkeme bir hükmü bozarak istinaf mahkemesinin yetkisini gasp etmiş sayılacaktır’ dedi.

https://twitter.com/FigenCalikusu/status/1194270840701014016?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.dw.com%2Ftr%2Fahmet-altan-hakk%25C4%25B1nda-yeniden-yakalama-karar%25C4%25B1%2Fa-51216419

Konuya ilişkin Twitter hesabından paylaşım yapan Avukat Veysel Ok ise ‘Biz bu hikayeyi soruşturma aşamasında da görmüştük. Sulh ceza hakimliği tahliye etmiş sonra itirazla tutuklanmıştı. Şimdi 3 yıl sonra yine tahliyesine tahammül edemediler. Bu hukukun katlidir. Bu zulm/hukuksuzluk sadece Altan’a değil herkese yapılmıştır’ dedi.

‘FETÖ medya yapılanması’ kapsamında 4 Kasım Pazartesi günü görülen davada tutuklu gazeteci Ahmet Altan’a “örgüte yardım” suçlamasından 10 yıl 6 ay hapis cezası verilmiş ve tutuklu bulunduğu süre göz önüne alınarak tahliye kararı verilmişti.  (HABER MERKEZİ)