‘Nöbetçi Genel Yayın Yönetmeni’ kampanyasına katılan gazetecilerin cezaları onandı

KHK ile kapatılan Özgür Gündem Gazetesi’nde bir günlük “Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği” yapan gazetecilere verilen cezalar İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi tarafından onandı.

Fotoğraf: Evrensel Gazetesi

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Özgür Gündem gazetesine yönelik baskılara karşı dayanışmak amacıyla başlatılan “Nöbetçi Genel Yayın Yönetmeni” kampanyasına katıldıkları gerekçesiyle yargılanan gazeteciler Dilşah Kocakaya, Ertuğrul Mavioğlu, Hüseyin Aykol, Mehmet Celal Başlangıç, Mehmet Fehim Işık, Mehmet Şirin Taşdemir, Ömer Ağın, Öncü Akgül, Veysel Kemer ve Yüksel Oğuz ile Celalettin Can’a verilen hapis cezaları onandı.

Mahkeme istinaf başvurularını ‘esastan’ reddetti

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi, istinaf başvurularını esastan reddine karar verdi. Mahkemenin verdiği ret kararının gerekçesinde, Celalettin Can, Hüseyin Akyol, Ertuğrul Mavioğlu, Mehmet Fehim Işık, Mehmet Celal Başlangıç, Öncü Akgül ve Dilşah Kocakaya’ya “örgütü propagandası” suçundan verilen mahkûmiyet hükümlerine yönelik yapılan incelemelerde “mahkemenin ispat bakımından değerlendirmenin yerinde olduğu, eylemin doğru olarak nitelendirildiği ve kanunda öngörülen suç tipine uyduğu” ifade edildi.

Mahkeme beraat kararlarını yerinde buldu

Bölge Adliye Mahkemesi, yerel mahkemenin Ömer Ağın, Veysel Kemer, Mehmet Şirin Taşdemir ve Yüksel Oğuz hakkında “örgüt propagandası yapmak, suç işlemeye alenen tahrik etme, suçu ve suçluyu övmek” suçları ve Celalettin Can hakkında “suç işlemeye alenen tahrik etme, suçu ve suçluyu övme ve örgüt propagandası yapmak” suçlarından, Hüseyin Akyol hakkında “terörle mücadelede görev almış kişileri hedef göstermek” suçundan verilen beraat kararlarını yerinde buldu.

3 Nisan 2019 tarihinde İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi Özgür Gündem Gazetesi ile dayanışma amacıyla bir günlük genel yayın yönetmenliği görevini üstlenen Ertuğrul Mavioğlu, Fehim Işık, Celal Başlangıç, İhsan Çaralan, Öncü Akgül ve Celalettin Can’a “örgütü propagandası yapma” suçundan 1 yıl 3 ay hapis cezası verirken, gazetenin eş genel yayın yönetmeni olan Hüseyin Aykol’a 3 yıl 9 ay hapis cezası vermişti. 

MA – İSTANBUL