Munzur Vadisi’nde çıkan yangın kontrol altına alındı

Ovacık ilçesindeki Munzur Vadisi Milli Parkı’nda çıkan örtü yangını, havadan ve karadan yapılan müdahale sonucu kontrol altına alındı.

Tunceli’nin Ovacık ilçesindeki Munzur Vadisi Milli Parkı’nda çıkan örtü yangını, havadan ve karadan yapılan müdahale sonucu kontrol altına alındı.

Milli parktaki Fırtına Veli Deresi mevkisinde üç gün önce başlayan örtü yangınının söndürülmesi için Valilik koordinesinde çalışma başlatıldı.

Orman İşletme Müdürlüğü, AFAD, İl Özel İdaresi, jandarma, Kızılay, UMKE ve itfaiye ekiplerinin yanı sıra çok sayıda gönüllü vatandaş yangın söndürme çalışmasında görev aldı.

Yangında, 2 helikopter, 2 arazöz, 4 ilk müdahale aracı ve 5 iş makinesi kullanıldı.

Vatandaşlar da yangın söndürme çalışmalarına katıldı

Yaklaşık 350 kişinin görev yaptığı yangın bölgesinde, arazinin sarp ve dağlık olması nedeniyle ekipler, farklı noktalarda yükselen alevlere zaman zaman müdahale etmekte güçlük çekti.

Ekiplerle çalışma yapan bazı vatandaşların da kazma, kürek ve tırmıklarla söndürme çalışmasına yardımcı olması alevlerin büyümesinin önüne geçti.

Bölgede yangınla mücadelede kullanılan 2 helikopter de Uzunçayır Baraj Gölü’nden su alarak söndürme çalışmalarına hız kazandırdı.

Yangını uzun uğraşlar sonucu kontrol altına alan ekipler, soğutma çalışmalarına devam ediyor.

AA / TUNCELİ