Buldan: ‘Soylu’nun hakkımdaki iddiası gerçek dışı ve kara propaganda amaçlı’

HDP Eş Genel Başkanı Buldan, Süleyman Soylu’nun Meclis’te kendisi hakkında söylediklerini “Saptırmadır ve kara propaganda amaçlıdır” diyerek yanıtladı.

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan: “Alıkonulan askerin sadece sağlığının iyi olduğu yönünde bir bilgiye ulaşıldı ve Çalık’a ‘Sağlığı iyiymiş. Umarım en kısa zamanda bırakılır. Biz elimizden geleni yapıyoruz’ şeklinde bir paylaşımda bulundum.”

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Meclis Genel Kurulu’nda Gare’ye ilişkin görüşmeler sırasında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun kendisi hakkında söylediklerine ilişkin yazılı açıklama yayımladı. Söz konusu iddiaların doğru olmadığını ifade eden Buldan, “Bugün Meclis Genel Kurulu’ndaki Gare’ye ilişkin görüşmeler sırasında İçişleri Bakanı, ismimi kullanarak, alıkonulan bir askerle ilgili, bir AKP milletvekiline ‘Biraz misafir edecekler. Bırakacaklar’ dediğimi iddia etmişti” diye belirtti. 

‘Müzakere ve çözüm sürecinin devam ettiği bir dönemdi’

Buldan’ın açıklamasının devamında şunlar yer aldı:

“Bu iddia kesinlikle gerçek dışıdır, saptırmadır ve kara propaganda amaçlıdır. Olayın doğrusu şöyledir: AKP Milletvekili Öznur Çalık, Grup Başkanvekili olduğum dönemde beni aradı ve alıkonulan bir askerin annesinin kanser hastası olduğunu ve oğlundan haber almak istediğini aktardı. Müzakere ve çözüm sürecinin devam ettiği bir dönemdi. Konuyla ilgili olarak eğer bir bilgiye ulaşılabilirse mutlaka paylaşacağımı kendisine ifade ettim. Alıkonulan askerin sadece sağlığının iyi olduğu yönünde bir bilgiye ulaşıldı ve Çalık’a ‘Sağlığı iyiymiş. Umarım en kısa zamanda bırakılır. Biz elimizden geleni yapıyoruz’ şeklinde bir paylaşımda bulundum. Aramızda geçen diyalog bundan ibarettir. Bunun dışındaki iddialar asla doğru değildir. Kamuoyunun bilgisine saygıyla sunarım.”

MA