Buldan: Sürece kadınlar olarak damga vuracağız

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan

Partisinin Kadın Meclisi toplantısında konuşan HDP Eş Genel Başkanı Buldan, kadınların kararlı mücadelesi sürdükçe hiçbir zulmün sahibine kar kalmayacağını ifade etti.

HABER MERKEZİ – HDP Kadın Meclisi Toplantısında konuşan Buldan, “Heybemizde yılgınlık ve teslimiyet asla yok, bizim heybemizde mücadele var.” diyerek, bu sürece kadınlar olarak damga vuracaklarını belirtti.

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, genel merkez binasında Kadın Meclisi Toplantısı’nın açılış konuşmasını yaptı. Buldan, aralarında olmayan sürgündeki ve cezaevindeki kadın arkadaşlarına sevgi ve selamlarını göndererek konuşmasına başladı. Buldan, “Bir arada bulunmasak da mücadeleye kazandırdıkları nefesle her zaman aramızdalar.” dedi.

Geçtiğimiz haftanın sokağa çıkma yasaklarının yıl dönümü olduğunu hatırlatan Buldan, 108 çocuk, 107 kadın toplam 2 bin 500 kişinin katledildiğini belirtti. Yaşamını yitirenleri bir kez daha andığını belirten Buldan, ” O dönemde katledilen kadın mücadelesinin emektarları Seve Demir, Asya Yüksel, Pakize Nayır ve ismini sayamadığım birçok kadın arkadaşımızı rahmetle, saygıyla ve minnetle anıyorum.” dedi.

‘Kadına yönelik şiddet hiç bitmedi’

Kadınların kararlı mücadelesi sürdüğü sürece hiçbir zulmün sahibine kar kalmayacağını ifade eden Buldan, özellikle kadınlar üzerinde baskı, şiddet, sömürü ve katliamların devam ettiğine işaret etti. AKP iktidarı boyunca kadına yönelik şiddetin, baskının hiç bitmediğini ifade eden Buldan, “Suçlar büyüdü cinayetler büyüdü ve yaygınlaştı. Bunlara karşı ne önleyici ne de koruyucu tedbirler alındı. Bugün de alınmıyor. Bu da daha fazla şiddete ölüme ve baskıya neden oluyor.” şeklinde konuştu.

Buldan, iktidarın belediyelerine yönelik kayyım politikalarıyla kadınların seçme ve seçilme hakkını engellenmeye ve kadınların siyasi kazanımlarını gasp etmeye çalıştığını söyledi. Bunun yanı sıra eşbaşkanlık sistemine de darbe yapılarak kadınlara yönelik ağır bir siyasi şiddet uygulandığını gördüklerini kaydeden Buldan, şöyle konuştu:

“Kadın eşbaşkanlarımızın evleri ağır silahlarla basılıyor, kapılar balyozlarla kırılıp, kadın arkadaşlarımızın kafalarına silah dayanıyor. Bunun en son örneğini Amed’te Sur Belediye Eşbaşkanımız Filiz Buluttekin ve 10 yaşındaki çocuğunun kafasına silah dayayan tek adam rejiminin kolluk gücüyle serkeşlik yaptığını bir kez daha gördük. Elbette bu kabul edilemez. Halkın iradesiyle seçilen tüm belediye eşbaşkanlarımız bu şekilde gözaltına alınıyor; haksız ve hukuksuz bir şekilde tutuklanıyorlar.”

Buldan, Yüksekova’da Fahriye Gündüz’ün de evine kolluk güçleri tarafından yapılan baskında gözaltına alınmak istenirken kalp krizi geçirerek yaşamını yitirdiğini söyledi. Buldan, HDP olarak kimin eliyle olursa olsun kadınlara yöneltilen hiçbir şiddete geçit vermeyeceklerini söyledi.

AKP Hükümetinin çözüm sürecini buzdolabına kaldırmakla övündüğünü söyleyen Buldan, şunları kaydetti: “AKP hükümeti, çözüm sürecini imha etmesinin yol açtığı felakette anaların döktüğü gözyaşlarını görenin, en çok canı yananın biz kadınlar olduğunu bilmelidir. Buradan bir kez daha şunu ifade etmek isterim; bugün ülkenin en büyük ve en gerçek sorunları arasında Kürt sorunu ve bunun yanında tecrit meselesi vardır. Sayın Öcalan’ın 2011-2015 yılları arasında devreye girdiği ve çatışmasızlıkla sorunu çözmeye çalıştı bir dönemin heba edilmesi Türkiye’ye çok şey kaybettirmiştir.”

‘Kadınların tecride karşı tavrı önemli’

Kadınların tecride ve Kürt sorununun demokratik yöntemlerle çözülmesine yönelik tavrı ve destekleyici açıklamalarının önemli olduğunu belirten Buldan, “Bugün de aynı noktada olduğumuzu ifade etmek isterim.” dedi. Kadınların heybesinde artık çaresizliğin olmadığını, binlerce yıllık sömürüye artık boyun eğmenin olmadığını belirterek, konuşmasını şöyle tamamladı: “Heybemizde yılgınlık ve teslimiyet asla yok, bizim heybemizde mücadele var, bizim heybemizde direniş var. Bir kez daha HDP Kadın Meclisi olarak bu süreçte rolümüzü oynayacağımızı ve bu dönemde sürece kadınlar olarak damga vuracağımızı belirtiyorum. Direnerek kazanacağız.”