Buldan ve Sancar: Demirtaş ve rehin tutulan tüm siyasetçiler derhal serbest bırakılmalıdır

HDP Eş Başkanları Buldan ve Sancar yaptıkları açıklamada AİHM kararının kesin ve bağlayıcı olduğunu vurgulayarak Demirtaş’ın derhal salıverilmesini istedi.

HDP Eş Genel lBaşkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar: ‘Demirtaş ve rehin tutulan tüm siyasetçiler derhal serbest bırakılmalıdır’

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar yazılı bir açıklama yaparak Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) Selahattin Demirtaş hakkında verdiği “hak ihlali vardır ve tahliye edilmelidir” şeklindeki kararı değerlendirdi.

‘Karar kesin ve bağlayıcıdır, Demirtış derhal serbest bırakılmalıdır’

Buldan ve Sancar açıklamalarında “Bir kez daha belirtelim ki bu karar kesin ve bağlayıcıdır. İktidarın siyasi gerekçeler ileri sürerek bu karardan kaçma seçeneği kalmamıştır. Bu kararın gereği olarak; amasız, fakatsız bir şekilde Demirtaş ve rehin siyasetçilerimiz derhal serbest bırakılmalıdır. Aksi her türlü tutum ve davranış uluslararası hukuka meydan okumak ve evrensel insan haklarını çiğnemek anlamına gelecektir” dediler.

‘Karar emsal niteliğindedir’

Açıklamada “Büyük Daire, Demirtaş’ın avukatlarının başından itibaren sunduğu tüm gerekçeleri yerinde görerek düşünce ve ifade özgürlüğü ile siyasete katılım hakkı başta olmak üzere Demirtaş’ın haklarının ihlal edildiğine karar vermiştir. Bu karar diğer rehin siyasetçilerimiz için de emsal niteliğindedir” görüşü belirtildi.

HDP Eş Genel Başkanları Buldan ve Sancar 2018 yılında AİHM’in verdiği “Demirtaş tahliye edilmelidir” kararına karşı siyasi iktidar tarafından “karar kesin değil” denilerek avukatların tahliye taleplerinin reddedildiğini hatırlatarak AİHM Büyük Dairesi tarafından açıklanan kesin ve bağlayıcı kararla bu gerekçenin ortadan kalktığını belirttiler.

‘Rehin siyasetçiler hakkındaki tüm davalar çökmüştür’

Buldan ve Sancar’ın açıklamasında “Kararla birlikte Demirtaş başta olmak üzere rehin tutulan siyasetçiler hakkında yürütülen siyasi soruşturmalar boşa çıkmış, tüm davalar hukuken çökmüştür. Bu kararla 4 yıldır demokratik siyasete yönelik yürütülen tüm kumpas davaları, siyasi operasyonlar ve bunların üzerine oluşturulan dosyalar hükümsüz hale gelmiştir. AİHM Büyük Dairesinin de tescil ettiği gibi seçilmişlerimiz hakkında yapılan yargılamalar siyasi yargılamalardır” görüşleri ifade edildi.

Yeni1Mecra