Cansuyu Derneği Temsilcisi ve SP üyesi Savaş için 3 kadın tacizden suç duyurusunda bulundu

İHD, ÇHD ve ÖHD Ankara şubelerinden ve Toplumsal Hukuk’tan kadın avukatlar bir basın açıklamasının ardından Cansuyu Derneği Ankara Temsilcisi ve SP üyesi Mehmet Savaş hakkında, 3 kadına tacizde bulunmaktan dolayı suç duyurusunda bulundu

İnsan Hakları Derneği (İHD), Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD), Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) Ankara Şubelerinden ve Toplumsal Hukuk’tan kadın avukatlar bugün Eğitim Sen’in 5 No’lu Şubesinde Saadet Partisi üyesi ve Cansuyu Yardımlaşma Dayanışma Derneği Ankara Temsilcisi Mehmet Savaş hakkında taciz konulu bir teşhir açıklaması yaptı.  Açıklamanın ardından Ankara Adliyesi’ne giden kadınlar burada Savaş hakkında suç duyurusunda bulundu.

Yapılan basın açıklamasında, 8 Haziran günü kurumsal bir seminerde 3 kadının Mehmet Savaş tarafından tacize maruz bırakıldığı ifade edildi ve olay sonrası yapılan görüşmelerin bilgisi verildi. Basın açıklamasını ÖHD Ankara Şube Kadın Komisyonu Sözcüsü Çiğdem Kozan okudu. 

Kozan, olay sonrasında görüştükleri milletvekili Abdülkadir Karaduman’ın taciz faili hakkında övücü sözler söylediğini ve GBT’sine bakmak lazım, daha önce böyle bir suç işlemiş mi ona bakmak lazım” şeklinde konuştuğunu belirtti.

Kozan, Saadet Partisi Kadın Kolları yetkilileriyle yaptıkları, olumlu ve çözüme yönelik olduğunun altı çizilen görüşmede şahsın partiyle ilişiğinin kesilmesi ve ilişiğin niçin kesildiğinin de kamuoyu ile paylaşılması talebinde bulunduklarını, gelinen süreçte şahsın üyelikten istifa ettirildiğini aktardı.

Cansuyu Derneği başkan yardımcısı Yaşar ve görüşmeye arabulucu olarak çağırdığı avukatların ise tacizin olduğunu reddetmemekle birlikte kurumlarının adının lekelenmemesi konusuna öncelik verdiklerini, manipülatif ve baskıcı bir tutum gösterdiklerini bildiren Kozan, şahsın görevlerinden el çektirildiğini ancak görevden alınmadığını, bunun şahsı aklamak anlamına geldiğini söyledi.

İHD, ÇHD, ÖHD ve Toplumsal Hukuk’tan kadın avukatlar adına konuşan Çiğdem Kozan şunları kaydetti:

“Çok yıpratıcı ve yorucu bir süreç yaşıyoruz. Bu süreçte bir kez daha gördük ki; erkeklerin kadınların bedenine büyük bir rahatlıkla temas ederek ya da temas etmeksizin sözlü ya da bakışlarıyla taciz etmeleri o kadar olağanlaştırılmış ki, kadınların bunlardan şikayetçi olmaları yadırganır hale gelmiş. Birden fazla kadının aynı erkek tarafından tacize maruz bırakıldığını anlatması bile bu kadar zorlayıcıyken, tacize maruz bırakıldığında yalnız olan, derdini kimseye anlatamayan tonlarca kadına hayatın nasıl zorlaştırıldığını biliyoruz.”

“Bu kadar kalabalık kurumsal bir toplantıda bile son derece sistematik tacizde bulunan bir failin başka kadınlara daha büyük zararlar vermiş olabileceğinden endişe duyuyoruz. Taciz faillerini görevden alarak kurumlarla ilişiğini kesmek yerine, görevden el çektirilmeleri aklamaya hizmet ediyor.”

“Kadınların suç duyurularının karşılıksız kalması, faillere ceza aldırılamaması failleri güçlendirirken, kadınları susmaya sürüklüyor, güçsüzleştiriyor. Biz bu süreçte birbirimizden güç alarak susmadık, bize yapılanları olağan karşılamadık. Haklarımızdan da hayatlarımızdan da vazgeçmiyor ve sonuna kadar davamızın takipçisi olacağımızı kamuoyuyla paylaşıyoruz.”

Yeni1Mecra