Çataklı: Doku için baraj gölünü boşaltma çalışması fiilen başladı

Dersim’de 200 gün önce kaybolan üniversite öğrencisi Gülistan Doku’nun bulunması için Uzunçayır Baraj Gölü’nün boşaltılmaya başlandığı belirtildi.

İçişleri Bakan Yardımcısı Çataklı, “Barajın boşaltılması yönünde bir talimat var, o yönde bir çalışma da pazartesi gününden itibaren başladı.” dedi.

İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, Tunceli Valisi Mehmet Ali Özkan’ı makamında ziyaretinde gazetecilere açıklamalarda bulundu. 200 gündür kayıp olan üniversite öğrencisi Gülistan Doku’nun bulunmasına ilişkin konuşan Çataklı, abla Aygül Doku’nun İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve kendisiyle görüştüğünü aktardı.

‘Fiilen barajın boşaltılması çalışması başladı’

Konuyla ilgili toplantı da yaptıklarını ifade eden Çataklı, şöyle konuştu: “Barajın boşaltılması yönünde bir talimat var, o yönde bir çalışma da pazartesi gününden itibaren başladı. Hedef, mümkün olduğu kadar barajın, en azından köprünün etrafındaki alanın kurutularak çalışmayı gözle de görülür bir şekilde sonuçlandırmaya gayret etmek. O sebeple teknik arkadaşlar da çalışıyorlar ama fiilen barajın boşaltılması çalışması başladı.”

‘180 gün su altında arama faaliyeti yürüttük’

Yaklaşık 180 gün su altında arama faaliyeti yürüttüklerini ifade eden Çataklı, “Konuyla ilgili 500 civarında personel görevlendirdik. Türkiye’nin birçok ilinden arkadaşlarımız geldi.” dedi.

‘Bu tür çalışmalar 10-15 gün sürüyor’

Çataklı, bu tür arama çalışmalarının 10-15 gün sürdürüldüğüne işaret ederek, Doku’nun bulunması için su altındaki arama çalışmalarını yaklaşık 6 ay sürdürdüklerini dile getirdi.

‘Netice alınmadığı örnekler var’

Arama çalışmalarını ellerindeki tüm imkanları kullanarak gerçekleştirdiklerini anlatan Çataklı, şunları ifade etti:

“Tüm bu çabalara rağmen bir netice alamadık. Bu konuyla ilgili bir netice almayı emin olun en çok biz istiyoruz, elbette ailesi de istiyor. Biz de neticeyi alıp bu işi nihayete erdirmek istiyoruz. Ama geçmişte biliyorsunuz başka örneklerimiz de var, dünya da da birçok örnek var. Netice alınamadığı örnekler de var. Ancak imkan ve kabiliyetlerimizi bugüne kadar kullandık. Bu konuda son bir talep var. Teknik imkanlar el verdiği ölçüde bu konuda gereği yapılacak. Bu konuda zaten talimat da verildi, kurumlar da üzerine çalışıyor. İnşallah bir netice alırız.”

Gülistan Doku 200 gündür kayıp

Aygül Doku, Ankara’ya giderek İçişleri Bakanı ile görüşmüştü

Munzur Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Çocuk Gelişim Bölümü 2’nci sınıf öğrencisi kayıp Gülistan Doku’nun bulunmasına yönelik başlatılan arama çalışmaları İçişleri Bakanlığı tarafından 6 Temmuz’da sonlandırılmıştı.

Doku’nun ailesi Ankara’ya giderek 16 Temmuz’da İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile görüşme yapmıştı. Görüşmeyi aktaran Doku’nun ablası Aygül Doku, kardeşinin arama çalışmalarının yapıldığı Dinar Köprüsü’nde bulunan Uzun Çayır Barajı’ndaki suyun boşaltılacağını belirtmişti.

Gülistan’ın barajda olup olmadığını bu şekilde ortaya çıkacağını söyleyen abla Doku, Soylu’ya cinayetten şüphelendiklerini söylediklerini aktarmıştı.

Kaynak: AA