Çataklı: Karakolların şiddet başvurusu almadığı açıklamaları ‘provokatif’

İçişleri Bakan Yardımcısı Çataklı, İstanbul Sözleşmesinin feshedilmesiyle karakollarda kadınların şiddet başvurularının alınmadığına yönelik açıklamaların “provokatif ve yalan” olduğunu öne sürerek, açıklamayı yapan kadınlara da “bir takım mahfiller” dedi.

Fotoğraf: Depo Photos

İçişleri Bakan Yardımcısı ve Bakanlık Sözcüsü İsmail Çataklı, Bakanlık Konferans Salonu’nda “Aylık Basın Bilgilendirme Toplantısı” düzenledi. Çataklı, toplantıda kadına yönelik şiddete ilişkin de konuştu. Nisan ayında 17 kadının yaşamını yitirdiğini belirten Çataklı, İçişleri Bakanlığı olarak bu konunun öncelikli gündem maddelerinden biri olduğunu savundu.

‘Tedbir yöntemlerinden biri kelepçe izleme merkezi’

Bunun için tedbir yöntemlerine yenilerini eklediklerini belirten Çataklı, bin kelepçe kapasiteli yeni elektronik kelepçe izleme merkezinin bunlardan bir tanesi olduğunu söyledi. 24 Mart 2018 itibari ile hayata geçirilen KADES uygulamasında şu ana kadar 2 milyon 226 bin 465 indirilme sayısına ulaştıklarını belirten Çataklı, şunları kaydetti:

“Uygulama ile bugüne kadar 125 bin 47 ihbar alındı. Bunlar içinde asıllı ihbar dediğimiz gerçek ihbarlar yüzde 50 gibi önemli oranı gösteriyor ki yaklaşık 62 bin tehlikeli olaya sadece KADES programı sayesinde müdahale etmiştir.”

‘Kadına şiddet siyaset malzemesi olarak görülüyor’

İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesiyle karakollarda şiddet başvurularının alınmadığına ilişkin açıklamalara yanıt veren Çataklı, bu açıklamaları yapan kadınları “birtakım mahfiller” şeklinde nitelendirerek, açıklamaların da “provokatif ve yalan” olduğunu rakamlarla ortaya koyduklarını savundu.

İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı Fotoğraf: Arşiv/AA

Çataklı, şu ifadeleri kullandı: “Birtakım mahfillerin İstanbul Sözleşmesi tartışmalarını merkeze alarak ürettiği ‘karakolların aile içi şiddet başvurularını almadığı’ iddiasının tamamen provakatif ve yalan olduğunu da rakamlarla ortaya koyduk. Ayrıca şunu ifade etmem gerekir ki 81 ilde mevcut bulunan aile işi şiddetle mücadele büro amirliklerini ilçe düzeyine yayarak 1005 yeni büro açmışken, buralara yeni personel almışken, bu personeli bu konuda eğitmişken böylesine bir yalanı servis etmek, kadına şiddet konusunu birilerinin nasıl siyaset malzemesi olarak gördüğünün de delilidir.”

Kaynak: AA