Çelik: Süryanilerin haklarını kullanmasına izin verilmiyor

Meclis Genel Kurulu’nda konuşan HDP Milletvekili Tuma Çelik, Süryanilerin yaşantılarına ve haklarını kullanmasına izin verilmediğini belirtti.

HDP Milletvekili Beştaş da, 300 bin Süryani’nin yaşamını kaybettiği olaya ilişkin Meclis’te araştırma komisyonu kurulmasını istedi.

TBMM Genel Kurulu, Başkanvekili Celal Adan başkanlığında toplandı. Adan, gündeme geçmeden önce milletvekillerine gündem dışı söz verdi. HDP Mardin Milletvekili Tuma Çelik “Türkiye’de yaşayan Süryanilerin sorunları” hakkında konuştu. Anadolu Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; Çelik, iktidarın ülkenin geçmişini inkar ettiğini ancak inkarın bu hakikatleri değiştirmediğini belirtti.

HDP Mardin Milletvekili Tuma Çelik

‘Diyanet İşleri Başkanlığı Süryanilerle bağlantı kurmuyor’

Süryanilerin yaşadığı yerlerde her yıl yangın çıktığı halde tedbir alınmadığını, yangınlara müdahale edilmediğini belirten Çelik, Diyanet İşleri Başkanlığının Süryanilerle hiçbir bağlantı kurmadığını söyledi.

Lozan ve uluslararası anlaşmalara rağmen Süryanilerin yaşantılarına ve haklarını kullanmasına izin verilmediğini, çok sayıda Süryani’nin 1915’te hayatını kaybettiğini belirten Çelik, “Oysa bizler bu ülkeyi en az sizin kadar seviyor ve ona sahip çıkıyoruz.” ifadelerini kullandı.

MHP Grup Başkanvekili Muhammed Levent Bülbül, yerinden söz alarak, HDP’li Çelik’in Süryanilere yönelik söylediklerinin gerçeği yansıtmadığını savundu. Bülbül, bu konuların siyasetçiler değil tarihçilerce tartışılması gerektiğini, bunun için Türkiye Cumhuriyeti devletinin bütün arşivlerinin herkese açık olduğunu belirtti.

Araştırma komisyonu talebi

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş ise 15 Haziran 1915’te gerçekleşen ve 500 bin Süryani’den 300 bininin yaşamını kaybettiği olaya ilişkin Mecliste bir araştırma komisyonu kurulmasını istedi.

Meclis Genel Kurulu, AK Parti Trabzon Milletvekili Bahar Ayvazoğlu “Kültürel miraslarımız” ve AK Parti Zonguldak Milletvekili Hamdi Uçar’ın “Zonguldak’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 99. yıl dönümü ve Uzun Mehmet’i anma günü” hakkında gündem dışı konuşmalarıyla devam etti.