Ceren Özdemir davası başladı

Ceren Özdemir’i katleden Özgür Arduç’un yargılandığı dava öncesi açaklama yapan Kadın Meclisleri, kadın cinayetlerinin önlenebilir cinayetler olduğuna dikkat çekti.

HABER MERKEZİ – Ceren Özdemir’i katleden Özgür Arduç’un yargılandığı davaya Ordu 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlandı. Duruşma öncesi açıklama yapan Kadın Meclisleri, Ceren Özdemir cinayeti dahil bütün kadın cinayetlerinin önlenebilir ölümler olduğuna vurgu yaparak, “Biz bu sokaklarda özgür dolaşamazken katiller nasıl dolaşıyor?” diye sordu.

Ceren Özdemir’i katleden Özgür Arduç’ın yargılanmasına ordu 1. Ağır Ceza Mahkemesinde başlandı. Duruşma öncesi Kadın Meclisi’nden bir grup kadın Ordu Adliyesi önünde davayı takip etmek için bir araya geldi. Kadınlar, “Sokaklarda korkusuzca yürüdüğümüz bir ülke için”, “İstanbul Sözleşmesini uygulayın” pankartlarının yanı sıra “Kadın cinayetleri politiktir”, “Ölmek değil yaşamak istiyoruz” dövizlerini taşıdı.

‘Katiller sokaklarda nasıl dolaşıyor?’

Duruşma öncesi Adliye önünde açıklama yapan Kadın Meclisleri Temsilcisi Ayşen Ece Kavas, “11 ayda 430 kadının öldürüldüğüne dikkat çekerek, “Ve hepsi önlenebilir ölümdü. Ceren Özdemir’in cinayeti önlenemez miydi? Yıllar önce bir çocuğu bir çocuğu öldürmüş olan bir adam nasıl oluyor da yakalanmamış firari bir şekilde dolaşıyor bu sokaklarda? Biz bu sokaklarda özgürce dolaşamazken katiller nasıl dolaşıyor? Biz bunu soramaz mıyız?” dedi.

‘İstanbul Sözleşmesi kadınların hikayesidir’

Katillerin değil kadınların ülkede özgürce dolaşana kadar mücadele edeceklerini söyleyen Kavas, şunları kaydetti: “Bakın kadınların mücadelesi olmazsa hiçbir adım atılmayacak. 6284 sayılı kanun çıkarken, öldürülen kadınlar Mecliste Bakanlıkta her yerde eylemler yaptılar. Kanunun her bir maddesi için bir kadın hayatını kaybetti. O yasaların her bir maddesi bir kadının hayat hikayesi biliyor musunuz? İstanbul Sözleşmesi bu dünyadaki kadınların hayat hikayesi. Bakın bütün kıtalarda kadınlar Lastesis protestosuyla aynı sözleri söylüyorlar. Neden biliyor musunuz? Çünkü bütün kıtalarda kadınlar özgürce yaşamak istiyorlar.”

Dünyanın neresinde olursa olsun kadınların mücadele ettiğine işaret eden Kavas, “Adaletini mücadelemizle sağladığımız Şule Çet kadın kardeşimiz gibi bütün genç kadın kardeşlerimiz ve özgürce yaşamak isteyen bütün kadınlara diyoruz ki asla yalnız yürümeyeceksin” dedi. Kavas’ın konuşmasının ardından kadınlar “Asla yalnız yürümeyeceksin” sloganını attı.

Öte yandan twitterda da #CerenÖzdemir hasthag ile paylaşımlar yapılarak kadın cinayetlerine dikkat çekildi.

Ne olmuştu?

Ordu Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi 3. Sınıf öğrencisi Ceren Özdemir (20), 3 Aralık günü evinin bahçesinde bıçaklı saldırıya uğramıştı. Göğsünden ve karnından kesici delici aletle yaralandığı tespit edilen Özdemir kaldırıldığı hastanede tüm müdahalelere rağmen kurtarılamamıştı.

Güvenlik kameralarından Özdemir’i takip ettikten sonra bıçaklı saldırıda bulunduğu tespit edilen zanlı Özgür Arduç gözaltına alınmıştı. Zanlı’nın 21 suçtan sabıkası olduğu açık cezaevinden firar ettiği öğrenilmişti.

Ordu Cumhuriyet Başsavcılığı, kısa bir zamanda Ceren Özdemir’i katleden zanlı hakkında Ordu 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde iki ayrı iddianame ile kamu davası açmıştı. İddianamede, sanık Arduç hakkında “Canavarca hisle kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ve polis memurlarını bıçakla yaralaması sebebiyle de “Kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle öldürmeye teşebbüs” suçundan iki kez cezalandırılması