Cezaevinde işkence iddiasını araştıran heyete izin verilmedi

Diyarbakır Barosu, İHD, ÖHD ve CİSST’ten oluşan heyetin, Diyarbakır 3 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde gardiyanlarca darp edilerek parmakları kırıldığı belirtilen Kurbani Özcan ile görüşmesine izin verilmedi.

Diyarbakır 3 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan Kurbani Özcan isimli adli tutuklunun geçtiğimiz hafta gardiyanlar tarafından darp edilerek el parmaklarının kırıldığı belirtildi. 7 Mayıs’ta yaptığı haftalık telefon görüşmesinin ardından Özcan ailesi, İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi, Diyarbakır Barosu ve Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) Diyarbakır Şubesi’ne başvuruda bulundu.

Görüşme engellendi

Diyarbakır Barosu, İHD, ÖHD ve Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği’nin (CİSST) oluşturduğu bir heyet bugün Diyarbakır 3 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi’ne giderek Özcan ile görüşmemek istedi. Ancak, resmi tatil olduğu gerekçesi ile heyetin Özcan ile görüşmesine izin verilmedi.

‘İşkence iddialarını güçlendiriyor’

Özcan ile keyfi bir şekilde görüştürülmediklerini kaydeden heyet üyeleri, “Resmi tatil olsa dahi bizler müvekkillerimizle görüşme hakkına sahibiz. Bizleri Özcan ile görüştürmemeleri, Özcan’ın işkenceye uğradığı iddialarını güçlendirmektedir. Özcan ile görüştürülmemiz üzerine cezaevi müdürü ve savcısı ile görüşme gerçekleştirmek istedik, ancak onlar da ortada yoktu ve telefonlarımıza cevap vermediler” dedi.

Heyet üyeleri, cezaevinde yaşananlara karşı tutanak tutacaklarını belirtti.

MA / DİYARBAKIR