Cezaevinde koronavirüs ‘tedbirine’ karşı isyan: 6 ölü

İtalya’daki cezaevlerinde koronavirüsün yayılmasını önlemek amacıyla açık görüşün kaldırılması gibi getirilen tedbirlere karşı başlayan protestolar isyana dönüştü.

Çıkan olaylarda 6 mahkum hayatını kaybetti.

İtalya’da isyan çıkan cezaevlerinden

İtalya’da giderek etkisini artıran koronavirüsün (Kovid-19” hapishanelerde yayılmasını önlemek amacıyla bazı kısıtlamalar getirildi. Kısıtlamalar dün İtalya genelinde çok sayıda cezaevinde protesto edildi. Protestolar daha sonra isyana dönüştü. Farklı kentlerde bu isyanların bugün de sürdüğü haberleri geliyor.

İtalyan radyo televizyonu Rai 3’teki Agora programına katılan Hapishaneler İdaresi Başkanı Francesco Basentini, “Şu anda ölü sayısı 6. Bunlardan 3’ü Modena’daki hapishanede transfer edilmeden önce oldu.” dedi. Basentini, her şeyin Salerno kentindeki cezaevinde başladığını belirterek, “Sonrasında bütün ülke geneline yayıldı. Gösterilerin temelinde açık görüşün kaldırılması ve mahkumların sağlık görevlilerinin gece de hapishanede kalmasını istemesi var.” diye konuştu.

Bu arada Rainews24’ün haberinde, Modena Cumhuriyet Başsavcılığının dünkü olaylara ilişkin soruşturma açtığı, 3 mahkumun ölümünün araştırıldığı ifade edildi. Haberde, polise göre bazı ölümlerin aşırı doz uyuşturucudan kaynaklanmış olabileceği iddia edildi.

366 kişi hayatını kaybetti

Koronavirüs salgını nedeniyle şu ana kadar 366 kişinin hayatını kaybettiği, 7 bin 375 kişide virüs görüldüğü İtalya’da Başbakan Giuseppe Conte, geçen pazar günü virüsün yayılmasını önlemek maksadıyla kuzey bölgelere daha sıkı önlemler getiren yeni bir kararname açıklamıştı.

Buna göre, daha önce 11 beldeye uygulanan giriş çıkışların sıkı şekilde kontrol edildiği kırmızı bölge uygulamasının, Milano’nun içinde bulunduğu Lombardiya ile Venedik’in de olduğu 14 kente genişletileceği duyurulmuştu. Söz konusu kararnamede, hapishanelerdeki açık görüşler de virüs yayılmasını önleme tedbirleri kapsamında bir süreliğine durdurulmuştu.

AA – ROMA