DTSO Başkanı Mehmet Kaya: Ülkeyi sanki AK Parti değil devlet aklı yönetiyor

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Kaya, Yeni1mecra’dan İrfan Uçar’a İnfaz Yasa Tasarısı, cezaevleri ve koronavirüs ile işsizlik konularında görüşlerini paylaştı.

Mehmet Kaya, bugün salgın nedeniyle normal bir vatandaşın Diyarbakır’dan Urfa’ya gitmek için her iki ilin valiliğinden izin alması gerektiğini hatırlatarak, “Hala tutukluların ‘kaçma endişesi’ adı altında bırakılmamasının mantıksal bir izahı olamaz” dedi. Kaya, “Bir ilden diğer ile gidemiyorsun. Hiçbir ülke Türkiye’den gideni kabul etmiyor. Türkiye de başka yerden geleni kabul etmiyor. Tutukluların bırakılmamasının altında başka bir öfke var” diye konuştu.

Ülkenin demokrasisinin sorunlarından dolayı mahkum edilmiş olanların yasa kapsamına alınması gerektiğini belirten Kaya, her 5 aileden 1’inde bu tarz bir tutuklunun bulunduğunu kaydetti.
Devletin talebi üzerine birçok siyasetçinin barış sürecini yürüttüğünü ve bunun için de bugün tutuklu bulunduğuna dikkat çeken Kaya, “Siyasi terör dediklerinin içinde bu tür siyasetçi ve insanlar var. Nasıl toplumun vicdanını rahatlayacaksınız” diye sordu.

Kaya, “Bir taraftan hırsızı bırakacaksın diğer taraftan hiçbir suçu olmayan tamamen insanların ölmesini engellemeye çalışanı içeride tutacaksın. Bunun toplumsal vicdanı ne kadar rahatsız ettiğini anlamak lazım” diye konuştu.

İşsizliğin bölgede had safhada olduğunu ifade eden Kaya, devletin koronavirüs nedeniyle açıkladığı paketin orta ve büyük işletmelere yönelik olduğuna dikkat çekti.

Ayrıntılar video söyleşide…